6. dubna 2016 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protestující v Moskvě volali po žalobě na Putina, skončili v rukách policie

„Putin. Offshore. Impeachment.“ Proti demonstrantům v Moskvě zakročila policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Putin. Offshore. Impeachment.“ Proti demonstrantům v Moskvě zakročila policie. | foto: Nikolaj Ljaskin/TwitterReprofoto

MOSKVA „Putin schovává peníze v Panamě. Impeachement,“ stálo na transparentech protestujících v Moskvě, kteří se kvůli aféře Panama Papers domáhali ústavní žaloby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Demonstranty však zadržela policie - spolu s kolemjdoucím, který se protest snažil zachytit fotoaparátem.

Demonstranté s protestními transparenty se v ulicích Moskvy objevili v pondělí v reakci na kauzu Panama Papers, kde kromě řady dalších státníků a známých osobností figuruje rovněž vládce Kremlu Vladimir Putin a lidé z okruhu jeho nejbližších přátel - spolu s do daňových rájů „odkloněnými“ miliardami.

Na koho míří Panama Papers?
Na koho míří Panama Papers?

Nedaleko sídla Státní dumy mohli lidé v rukách protestujících spatřit nápisy jako „Putin. Offshore. Impeachment.“, „$ 2 000 000 000 Putina v offshorech. Impeachment.“ či „Putin schovává peníze v Panamě. Impeachement.“ Proti demonstrantům však brzy zasáhli policisté, informuje server listu The Moscow Times.

Mezi zadrženými byli například členové opoziční Strany pokroku (politický subjekt hlásící se k činnosti Alexeje Navalného - pozn. red.) Darja Jacenková a Nikolaj Ljaskin či kolemjdoucí, který si demonstranty v kritickou chvíli chtěl vyfotit.

Snímky ze zákroku zveřejnil Ljaskin na svém twitterovém profilu spolu s řadou komentářů, mimo jiné i výmluvným „Na Islandu vyšly tisíce a požadují rezignaci vlády. U nás vás zadrží za sólovou stávku.“

Příslib vyšetřování

Kreml v tajných dokumentech obsažená odhalení již v pondělí označil za součást informační války a antiputinovské kampaně. Navzdory tomu mluvčí ruské generální prokuratury v úterý oznámil, že úřad se kauzou hodlá zabývat a jména ruských občanů ze stránek panamských dokumentů prošetří.

„Hlavním cílem vyšetřování bude zjistit, zda v panamských dokumentech zmiňovaní ruští občané jednali v souladu s ruskými zákony (...) a našimi závazky vůči mezinárodnímu společenství v boji proti korupci,“ citovala Alexandra Kurennoje agentura Interfax.

Aféra Panama Papers:

mslMagdalena Slezáková

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.