Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Argentině propukly násilné protesty kvůli úsporným opatřením

Svět

  7:04
Násilné protesty provázely středeční debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která prosazuje pravicový prezident Javier Milei. Senátoři zákon po jedenáctihodinové diskuzi přijali jako celek a pak začali hlasovat o jednotlivých částech reforem. Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že demonstranti v centru Buenos Aires házeli na policisty kameny a zápalné lahve. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla.

Větší počet lidí utrpěl zranění a podle argentinských médií se střed hlavního města podobal bojišti. Několik aut hořelo, strážci zákona zadrželi asi 20 lidí.

Agentura AP píše, že senátoři schvalují zvlášť jednotlivé části nových předpisů. Pokud je schválí v pozměněné formě, bude o nich rozhodovat dolní komora parlamentu. Teprve pak by Milei mohl dokončit legislativní proces. Zákon, který měl původně 600 článků, přenáší rozsáhlé legislativní pravomoci na prezidenta v energetice, důchodovém systému, bezpečnosti a dalších oblastech.

Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.

Chystá se privatizace různých státních podniků, daňové úlevy pro velké investory nebo změny v pravidlech týkajících se trhu práce a daní. Agentura DPA píše, že vláda musela svoje plány už výrazně omezit, aby v dolní komoře parlamentu dosáhla na většinu.

Argentina zažívá hlubokou ekonomickou krizi. Inflace, jejíž míra dosahuje skoro 290 procent, patří mezi nejvyšší na světě. Druhá největší ekonomika Latinské Ameriky trpí kvůli přebujelému státnímu aparátu, nízké produktivitě průmyslu a rozsáhlé stínové ekonomice.

Milei se prostřednictvím radikálního úsporného programu snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Skoro 56 procent lidí v Argentině žije pod hranicí chudoby, asi 18 procent žije v extrémní chudobě.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...