Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Auto s vojáky najelo v Barmě do skupiny demonstrantů, pět lidí zemřelo

Vojáci v ulicích Rangúnu foto: Reuters

V barmském městě Rangún při nedělních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo pět lidí poté, co do davu najelo auto bezpečnostních složek. Další desítky lidí utrpěly zranění. Policie v souvislosti s protesty zatkla nejméně 15 demonstrantů.
  11:20

Dva svědci popsali, jak do davu zezadu najelo auto plné vojáků, kteří začali protestující pronásledovat, zatýkat a bít. Záběry z incidentu kolují i na sociálních sítích.

Mluvčí vládnoucí junty neodpověděl na žádost o komentář. Stínová vláda, kterou na jaře vytvořili prodemokratičtí politici, uvedla, že jí láme srdce, když vidí, jak vojáci sráží na zem pokojné demonstranty a střílí po nich. V prohlášení uvedla, že na zásah „důrazně odpoví“.

Navzdory ranním násilnostem se v Rangúnu odpoledne konala další demonstrace. Protesty pokračují i přesto, že při nich od 1. února, kdy junta svrhla demokraticky zvolenou vládu a ujala se moci, zahynulo více něž 1300 lidí. 

Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP), která zaznamenává oběti zásahů barmských bezpečnostních sil, uvádí, že dalších 7 750 lidí čelilo zatčení, odsouzení nebo trestnímu stíhání. Hromadné demonstrace ale nahradily většinou krátká shromáždění v menších městech. Nesouhlasné akce jsou ale také obvykle rozpuštěny dřív, než bezpečnostní složky stačí zasáhnout.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně ovládly podzimní volby. Vedení armády výsledky hlasování označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Su Ťij čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství, všechny odmítá. V současné době je v domácím vězení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!