Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Auto s vojáky najelo v Barmě do skupiny demonstrantů, pět lidí zemřelo

Vojáci v ulicích Rangúnu foto: Reuters

V barmském městě Rangún při nedělních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo pět lidí poté, co do davu najelo auto bezpečnostních složek. Další desítky lidí utrpěly zranění. Policie v souvislosti s protesty zatkla nejméně 15 demonstrantů.
  11:20

Dva svědci popsali, jak do davu zezadu najelo auto plné vojáků, kteří začali protestující pronásledovat, zatýkat a bít. Záběry z incidentu kolují i na sociálních sítích.

Mluvčí vládnoucí junty neodpověděl na žádost o komentář. Stínová vláda, kterou na jaře vytvořili prodemokratičtí politici, uvedla, že jí láme srdce, když vidí, jak vojáci sráží na zem pokojné demonstranty a střílí po nich. V prohlášení uvedla, že na zásah „důrazně odpoví“.

Navzdory ranním násilnostem se v Rangúnu odpoledne konala další demonstrace. Protesty pokračují i přesto, že při nich od 1. února, kdy junta svrhla demokraticky zvolenou vládu a ujala se moci, zahynulo více něž 1300 lidí. 

Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP), která zaznamenává oběti zásahů barmských bezpečnostních sil, uvádí, že dalších 7 750 lidí čelilo zatčení, odsouzení nebo trestnímu stíhání. Hromadné demonstrace ale nahradily většinou krátká shromáždění v menších městech. Nesouhlasné akce jsou ale také obvykle rozpuštěny dřív, než bezpečnostní složky stačí zasáhnout.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně ovládly podzimní volby. Vedení armády výsledky hlasování označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Su Ťij čelí řadě obvinění od nelegálního vlastnictví vysílaček po porušení zákona o ochraně státního tajemství, všechny odmítá. V současné době je v domácím vězení.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat