130 let

Mladí Srbové protestují proti nově zvolenému prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi. | foto: AP/ČTK

Protesty jako proti Miloševičovi. Ne diktatuře! zní na srbských náměstích

Svět
  •   16:00
BĚLEHRAD/PRAHA - Už několik dní se v Bělehradě a dalších srbských městech demonstrovalo proti vládě. Především mladí lidé vycházejí do ulic po nedělním vítězství premiéra Aleksandra Vučiče v prezidentských volbách. Viní ho z manipulací a tvrdí, že se chová jako diktátor.

Sedmimilionová balkánská země má podle údajů z oficiálního sčítání na 5,9 milionu plnoletých občanů. Jinými slovy voličů. Ani to však nebránilo tomu, aby v nedělních prezidentských volbách v Srbsku figurovalo na seznamech hlasujících o 800 tisíc lidí víc.

Z premiéra prezidentem. Aleksandar Vučić zvítězil v srbských prezidentských volbách

Mezi těmito černými dušemi se přitom objevila jména těch, kdo již buď nežijí, anebo ještě nedosáhli plnoletosti, případně mají bydlet na neexistujících adresách. V jiném případě zase údajně hlasoval 128letý muž, tedy o 11 let starší volič, než je aktuálně vůbec nejstaršímu člověku planety: Italce Emmě Moranové.

S touto třaskavou informací přišel ve čtvrtek srbský deník Blic a poskytl tak nebývalou munici odpůrcům současného srbského premiéra Aleksandra Vučiče. Od pondělního večera jich den co den řádově tisíce vycházejí do ulic Bělehradu a dalších srbských měst.

Úřadující ministerský předseda v nedělních prezidentských volbách drtivě triumfoval již v prvním kole s 55 procenty hlasů, tedy s větším množstvím, než získali všichni jeho soupeři dohromady. Vučič byl již předem považován za vítěze. Otázkou bylo pouze to, zda vyhraje již v prvním kole, anebo se bude konat ještě druhé.

Někdejší nacionalista a ministr za éry Slobodana Miloševiče od roku 2014, kdy stanul v čele vlády, získal obrovskou moc a zaplavil veřejný prostor. Těží přitom hlavně z naprosté roztříštěnosti opozice a toho, že mu jsou nakloněna hlavní média v zemi. Ostatně jen pár dnů před volbami vyšlo sedm předních deníků se stejnou titulní stranou v podobě jeho volebního inzerátu.

Vučič podle nejnovějších údajů ze srbské centrální volební komise obdržel na 1,99 milionu hlasů. Bývalého ombudsmana Sašu Jankoviče, který se umístil druhý, pak volilo necelých 593 tisíc lidí.

Vládnoucí kruhy viní Sorose

Odpůrci premiéra ovšem nyní žádají přezkoumání seznamu voličů a vyzývají k odvolání vedení centrální volební komise. Ačkoliv má totiž podle srbského statistického úřadu země 5,9 milionu plnoletých občanů, na soupisu voličů jich bylo 6,7 milionu.

Demonstranti v ulicích tak tvrdí, že volby byly zmanipulované a že je premiér Vučič – již nyní nejmocnější muž země – diktátor. Poukazují přitom i na některé další aféry, které otřásly zemí, mezi nimi na loňskou demolici celé čtvrti v lukrativní části metropole při břehu řeky Sávy, jež se za podivných okolností odehrála v noci. Urbanistický projekt prosazovala Vučičova vláda a jeho stranický kolega starosta Siniša M ali.

Vučić je v Srbsku velice populární, a proto zřejmě chtěl vyzkoušet i to, zda...
SLOBODAN MILOŠEVIĆ

Pod heslem „Ne diktatuře“ se scházejí k protestům hlavně studenti a mladí lidé. Demonstrace proto bývají někdy připodobňovány k těm v 90. letech proti Slobodanu Miloševičovi. S tím rozdílem, že dnes se mladí organizují na sociálních sítích.

Ze srbských vládnoucích kruhů nicméně zaznívají námitky, že demonstrace nejsou spontánní, ale že je údajně řídí a financuje americký miliardář George Soros. Ten se v uplynulých měsících stal terčem adresných ofenziv v celé řadě zemí počínaje Ruskem přes Balkán až po Maďarsko, jehož parlament tento týden omezil působení zahraničních škol v zemi, především tedy jeho Středoevropské univerzity.

Zpravodajský server Srbija Danas šel ještě dál a informoval, že prý Soros ještě před volbami vyhradil 10 milionů eur na protesty v Srbsku, na což údajně upozornily ruské tajné služby. Není to přitom poprvé, co se list odvolává na zdroje z Ruska, s nímž současné srbské elity pojí vřelé vazby.

Autor: Ivana Milenkovičová
  • Vybrali jsme pro Vás