19. února 2013 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty proti ČEZ gradují. V Bulharsku se upálil nemocný muž

"Nezaplatíme!" Protesty v Sofii proti cenám energií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Nezaplatíme!" Protesty v Sofii proti cenám energií. | foto: Reuters

SOFIE První tragickou oběť a jedenáct zraněných si podle zatím úředně nepotvrzených zpráv vyžádaly pondělní nepokoje v bulharských městech, které vyvolal odpor obyvatel proti cenám elektrické energie. Ve městě Veliko Tarnovo se během protestů zapálil psychicky nemocný mladý muž. Zemřel po převozu do nemocnice.

Necelých pět měsíců před parlamentními volbami se bulharská vláda premiéra Bojka Borisova odhodlala k dramatické reakci na nespokojenost občanů, která v minulých dnech přivedla do ulic Sofie, Plovdivu, Varny a dalších měst tisíce lidí. Premiér oznámil, že s platností od března vláda snižuje ceny elektřiny a zároveň odebírá licenci distribuční společnosti ČEZ Bulgaria.

"Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie," sdělila v reakci na prohlášení bulharského premiéra mluvčí české společnosti ČEZ Barbora Půlpánová. "Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je výhradně nezávislý energetický regulační úřad. Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit," dodala.

Proti rostoucím cenám energií se kromě Sofie (žlutě) demonstruje také ve Varně (červeně), Plovdivu (modře) a Veliko Tarnovu (zeleně).

Proti rostoucím cenám energií se kromě Sofie (žlutě) demonstruje také ve Varně (červeně), Plovdivu (modře) a Veliko Tarnovu (zeleně).

Právě česká distribuční firma se stala jedním z terčů zloby demonstrujících Bulharů, z nichž jen v Sofii bylo jedenáct zadrženo pro vandalství a výtržnictví. Sídlo české společnosti v Sofii odolalo pouze díky policejní ochraně, při nepokojích bylo poškozeno šest policejních vozidel. V Plovdivu na jihu Bulharska dav zaútočil na zaparkovaná vozidla rakouské energetické společnosti EVN a čtyři automobily podpálil.

Revoluční nálada
Ve městě Veliko Tarnovo ve středním Bulharsku si podle agentury APA nepokoje vyžádaly lidskou oběť, když se šestadvacetiletý psychicky nemocný muž polil benzínem a zapálil. Po převozu do nemocnice těžkým popáleninám podlehl. Z informací bulharských médií vyplývá, že trpěl schizofrenií. Chtěl se údajně stát bulharským Muhammadem Buazízem, tedy mužem, který koncem roku 2010 sebeupálením odstartoval revoluční události v Tunisku a později v dalších arabských zemích.

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku.

Demonstrace proti ČEZ v Bulharsku.

Podle bulharského tisku demonstrace proti cenám elektřiny postupně získávají politický rozměr. "V zemi nazrává revoluční situace," varoval v sofijské televizi politický analytik Jevgenij Dajnov. Z řad socialistické opozice stále silněji zaznívají výzvy, aby kabinet rezignoval, což ovšem podle komentátorů vzhledem k červencovému datu parlamentních voleb není příliš pravděpodobné.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz