Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty proti pálení koránu sílí, Obama si s pastorem promluví

Pastor z Floridy chce na mši za oběti útoků z 11. září spálit Korán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pastor z Floridy chce na mši za oběti útoků z 11. září spálit Korán | foto: ČTK

WASHINGTON Bílý dům dnes po celý den vyvíjel maximální úsilí, aby odradil kontroverzního floridského pastora Terryho Jonese od jeho záměru spálit v sobotu demonstrativně desítky výtisků koránu.

Prezident Barack Obama Jonese vyzval, aby vyslyšel volání veřejnosti a upustil od svých plánů. Vláda podle mluvčího Pentagonu zvažuje, že se s Jonesem přímo telefonicky spojí, aby jeho plán zastavila.

Jonesova akce se má uskutečnit jako připomínka islamistických útoků proti cílům ve Spojených státech z 11. září 2001. "Jestli naslouchá, doufám, že pochopí, že jeho záměr je v naprostém rozporu s americkými hodnotami," řekl Obama v televizi ABC na adresu Jonese.

Dodal, že Jonesův plán může také podpořit najímání jedinců ochotných spáchat sebevražedné atentáty v amerických a evropských městech.

Obamova vláda dokonce zvažuje možnost, že se s Jonesem přímo telefonicky spojí ve snaze rozmluvit mu plán na spálení koránu. Podle mluvčího Pentagonu Geoffreye Morrella se o takové možnosti ve vládě diskutuje, ale zatím kabinet nedospěl k žádnému závěru.

Nápad amerického pastora spálit Korán rozpoutal protesty až v Indonésii.

Varování ministerstva

Plánované spálení svaté knihy muslimů dnes odsoudily Británie, Francie, Pákistán, Indie, Indonésie a další země. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo velvyslanectví Spojených států po celém světě, aby s ohledem na chystanou akci zvážila nutnost přijetí případných bezpečnostních opatření.

Čeští policisté se nebojí

Česká policie podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Hodačové nebude v sobotu zvyšovat ostrahu u amerického velvyslanectví v Praze. Policisté však podle ní budou připraveni reagovat v případě, že by se situace jakkoli zkomplikovala.

Mluvčí ambasády John Vance řekl, že zastupitelský úřad se k otázkám bezpečnosti nevyjadřuje.

Ministerstvo zároveň varovalo Američany před cestami do zámoří. Upozornilo, že občané USA by se mohli stát terčem protiamerických nálad vyvolaných chystanou akcí reverenda Jonese.

Mezinárodní policejní organizace Interpol dnes ze svého sídla ve francouzském Lyonu varovala všech svých 188 členských států před "silnou možností násilných útoků", k nimž by mohlo v důsledku sobotní Jonesovy akce dojít. Interpol varování vydal z popudu pákistánského ministerstva vnitra.

Odmítnutí bude masovější

K chystanému demonstrativnímu útoku na muslimskou svatou knihu se dnes vyslovili také čeští religionisté. Dopad plánovaného Jonesova skutku bude podle nich z velké části záviset na postoji politiků.

"Pokud politici vycítí možnost získat popularitu na protiislámských náladách, můžou se podobné akce opakovat v USA i jinde," řekl Dušan Lužný.

Čtěte také

Vedoucí Ústavu religionistiky brněnské Masarykovy univerzity David Václavík soudí, že dopad akce pořádané malou náboženskou skupinou nebude nijak tragický. "Americká společnost jako celek je vůči takovým radikálním vystoupením poměrně odolná. Odmítnutí tohoto činu bude mnohem masovější."

Záměr floridské církve kritizovala dnes také indická vláda, která současně vyzvala média, aby nezveřejňovala záběry z případného pálení koránu. K zákazu akce Terryho Jonese vyzval amerického prezidenta také Susilo Bambang Yudhoyono, prezident nejlidnatější muslimské země světa Indonésie.

Dánský karikaturista s pálením nesouhlasí

Chystané zničení svaté knihy islámu odsoudil i dánský autor kontroverzní karikatury proroka Mohameda z roku 2005 Kurt Westergaard, který byl ve středu na mezinárodní novinářské konferenci v Postupimi oceněn za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové.

"Provokace by měla nutit lidi k úvahám, objasňovat věci. To ale skutečně není tento případ," řekl v rozhovoru pro list Die Welt Westergaard, jemuž islamisté za jeho obrázek Mohameda jako sebevražedného teroristy s bombou na hlavě vyhrožují smrtí.

,

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...