Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Protesty svoláváme přes Facebook.' Studenti v Tunisu bojují za svobodu

Emna Turkiová (zcela vpravo) se svými přáteli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emna Turkiová (zcela vpravo) se svými přáteli. | foto: Reprofoto

PRAHA Jak prožívá současné dění v Tunisu, sdělila LN telefonicky Emna Turkiová, jedenadvacetiletá studentka Karthágského institutu obchodních studií.

LN Bydlíte v centru hlavního města. Co se kolem vás děje?

Je tu šílený zmatek, v pátek vyhlásily milice bývalého prezidenta výjimečný stav a zakázaly lidem vycházet ven. Mnozí přesto vycházejí a účastní se protestů. Všichni se bojí, a tak nakupovali jídlo do zásoby, obchody jsou ale většinou zavřené - jako všechno včetně škol.

LN Bojíte se o život?

Ano, bojím se o svůj život i o životy blízkých. Vojáci jsou všude a­ z internetu víme, že už mnoho lidí zabili. V noci nespíme, jsme stále ve střehu. Na chvíli zavřete oči a hned vás probudí křik z ulice, pak se od sousedů dozvíte, že milice někoho zadržely.

LN Bydlíte v domě se svou rodinou?

Mám ještě dvě sestry a bydlíme s rodiči. Všichni jsme se účastnili demonstrací. Chceme žít ve svobodné zemi a věříme, že je nutné něco přetrpět, abychom si svobodu vybojovali. Na demonstrace chodí mladí i staří a účastnila se jich spousta vzdělanců - lékaři, právníci, intelektuálové i umělci.

Symbol revoluce, jímž většina Tunisanů nahrazuje svou profilovou fotku na Facebooku
Symbol revoluce, jímž většina Tunisanů nahrazuje svou profilovou fotku na Facebooku

LN Mluvíte o internetu - je známo, že byl u vás dlouho cenzurován a blokován, změnilo se něco od útěku prezidenta?

Vláda blokovala například server YouTube - evidentně proto, že tam bylo mnoho zpravodajských videí o jejích mafiánských praktikách... a taky nám filtrovali informace na Facebooku. Cenzura teď padla a my to považujeme za velké vítězství. Podívejte se na Facebook, kolik mladých lidí sdílí své názory a myšlenky. A většinu protestů a demonstrací se podařilo zorganizovat také díky Facebooku.

LN V počátku nepokoje vypukly kvůli vysoké nezaměstnanosti, nemáte pocit, že by šlo problém vyřešit i jinak, než rovnou převratem?

Nezaměstnanost je bohužel jen jedním z problémů, který nás trápí. Řekla bych, že už všem došla trpělivost, nedá se tu normálně svobodně žít, všechno je zkorumpované a­ v čele byla rodina s mafiánským pozadím.

LN Co očekáváte dál? Na Facebooku jste členkou skupiny "Za to, aby bylo pondělí 17. ledna dnem návratu k normálnímu životu"...

Ano, chtěli bychom, aby se všechno urovnalo co nejdříve. Aby vše začalo fungovat, jak má. Chci například chodit do školy - vždyť jsme ve zkouškovém období. Mám strach o svou budoucnost.

LN Nebojíte se, že vláda, která má přijít, bude nakonec horší než ta minulá?

To už nesmíme dopustit. Snad se podaří, aby měli lidé větší podíl na zákonodárství a aby mohli svobodně projevovat své názory.

Studenti bojují i na Facebooku

Na facebookovou stránku tuniských studentů se podívejte ZDE.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...