130 let
Íránský prezident Ebráhím Raísí využil včerejšího Dne studentů k návštěvě...

Íránský prezident Ebráhím Raísí využil včerejšího Dne studentů k návštěvě teheránské univerzity, jejíž frekventanty pochválil, že nedopustili, aby jejich alma mater nasákla „atmosférou nepokojů“. Brutální potlačování masových protestů za emancipaci íránských žen si od půlky září vyžádalo téměř 400 mrtvých. | foto: Profimedia.cz

Protesty teokraty neobměkčily. Zrušení mravnostní policie v Íránu by nic neznamenalo, pravidla by hlídali jiní

Svět
  •   13:00
Zprávy o údajném zrušení íránské mravnostní policie se nepotvrdily. Pro změnu íránského režimu však není podstatné zrušení tohoto policejního sboru, ale změna zákonů. A tento proces ještě potrvá, shodují se odborníci oslovení serverem Lidovky.cz.

„Mravnostní policie momentálně zrušena nebyla. Žádné konkrétní kroky státní orgány zatím nepodstoupily, šlo spíše o dezinterpretaci,“ řekl serveru Lidovky.cz o současném dění v Íránu odborník na tuto zemi Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Reagoval tak na zprávu íránské agentury ISNA, že generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí promluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom.

Podobně jako Horčička se vyjádřil i bezpečnostní analytik z Masarykovy univerzity Josef Kraus specializující se na Blízký a Střední východ. „Informace je nyní taková, že by se mělo řešit zrušení – ne že k němu došlo či určitě dojde. Bude to trvat, ale dovedu si představit, že jako úlitba davu se tak klidně stane,“ řekl Kraus serveru Lidovky.cz.

Zruší Írán mravnostní policii? Generální prokurátor jen přispěl k zahuštění mlhy

Narážel tak na nepokoje v zemi a tlak na mravnostní policii. Ten začal po zatčení Mahsu Amíníové za porušení pravidel oblékání a její následné smrti ve vazbě kvůli údajné policejní brutalitě.

Protestům chybí silný vůdce

Íránci proto v polovině září vyšli do ulic. Režim začal protesty brutálně potlačovat, což si dle tamní lidskoprávní organizace Iran Human Rights vyžádalo až 450 obětí. Nepokoje trvají dodnes a demonstranty ve středu podpořil například i íránský exprezident Mohammad Chátamí.

„Napříč Íránem byla poslední dny generální stávka, při které zavřela většina obchodů. Údajně se připojilo i pár petrochemických podniků a rafinerií. Z pohledu stávek jde o bezprecedentní záležitost,“ řekl Horčička.

Podle Krause však mají nynější protesty na emocionální bázi bez jasného vůdce ze své podstaty tendenci postupně vychladnout. „Na druhou stranu v některých částech země jsou pořád značně násilné, řeč může být o Kurdistánu či Balúčistánu,“ uvedl analytik.

Případné budoucí zrušení mravnostní policie by přitom dle něj neznamenalo, že její agenda už nebude vymáhána. „Došlo by pravděpodobně pouze k reorganizaci, kdy část úkolů převezmou dobrovolníci, milice Basídž a také standardní policie,“ řekl Kraus. S tím, že vynucování náboženského práva na veřejnosti je základním stavebním kamenem politického zřízení v Íránu a v nějaké formě určitě potrvá, dokud se udrží stávající režim.

Zatroubil, aby oslavil vyřazení íránských fotbalistů. Dostal kulku do hlavy

S tím souhlasí i Horčička. „Zrušení útvaru by mohlo vést k menší míře represí, ale pořád by existovala policie jako taková, jež by vynucovala zákony, které jsou ze své podstaty diskriminační a represivní. Klíčová je v tomto ohledu změna zákonů, nikoli existence mravnostní policie, která je vymáhá,“ řekl odborník z AMO.

Emancipace Íránek je daleko

Kraus k tomu doplnil, že ke zlepšení situace bude potřeba právě to, aby došlo k novému nastavení pravidel a způsobů jejich vynucování. Podle něj je právě v tomto ohledu nejviditelnější touha po změně ze strany demonstrantů.

To, zda nakonec dění posledních měsíců povede ke zlepšení postavení žen v zemi, však stále zůstává otázkou. A jelikož stále nebyly oznámeny žádné právní úpravy, je dle Krause namístě spíše skepticismus.

„Postavení žen v Íránu je dnes problematické na celé řadě úrovní. Třeba při svědectví u soudu má slovo ženy menší váhu, nerovné podmínky jsou i u rozvodového či dědického řízení. Ve všech těchto oblastech by muselo dojít k zásadní systémové změně, aby práva byla narovnána. Tomu se bude stávající politický režim intenzivně bránit,“ uzavřel Kraus.

Autor: Luboš Jirsa
  • Vybrali jsme pro Vás