Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty v Bělorusku nejsou o Západě či Rusku, jde o boj proti Lukašenkovi, řekla Cichanouská

Svjatlana Cichanouská nejspíš nevyhraje, získává ale značnou popularitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svjatlana Cichanouská nejspíš nevyhraje, získává ale značnou popularitu. | foto: ČTK

Moskva Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti jedinému člověku, Alexandru Lukašenkovi. V rozhovoru poskytnutém ruskému listu RBK to zdůraznila vedoucí představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Ta je podle přesvědčení mnoha Bělorusů skutečnou vítězkou srpnových prezidentských voleb, nikoli Lukašenko, jenž zemi vládne tvrdou rukou už 26 let.

Úřady nazítří po volbách, konaných 9. srpna, oznámily, že vyhrál s více než 80 procenty hlasů Lukašenko, což v Bělorusku vyvolalo rozsáhlé protesty. Jejich účastníci tento výsledek považují za podvod a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace za odchod Lukašenka a nové volby pokračují přes brutální policejní zákroky a zatýkání.

„Bojujeme za právo volby, s kým chceme budovat naši zemi. Nejedná se o prozápadní a ani o proruský boj, jedná se o protesty proti jedné osobě, ke které naši lidé ztratili důvěru, úctu a se kterou již nechceme ani žít, ani pracovat. To nemá nic společného ani s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem, ani s Ukrajinou, ani s jinými zeměmi,“ odpověděla Cichanouská na otázku týkající se jejích častých setkání s činiteli EU, jež mohou v Moskvě vyvolávat nedůvěru.

Politička, kterou úřady záhy po volbách pod pohrůžkami donutily opustit zemi, připomněla, že ještě před několika měsíci Lukašenko své odpůrce obviňoval z toho, že jsou řízeni z Moskvy, že je za nimi „ruka Kremlu“. „A teď tento člověk změnil názor o 180 stupňů. Teď nás sponzoruje i Amerika... a kdo nás ještě vodí jako loutky - Litva, Polsko, a dokonce i Ukrajina,“ uvedla Cichanouská.

„Víte, Vladimir Putin je přece jen moudrý vůdce. Chápe, že vše, co se říká, jsou fantazie jedné osoby. A chápe, že jsme vždy říkali, že jsme otevřeni dialogu. A nikdy jsme se neobrátili zády k Rusku, mám na mysli běloruský lid. Jsme přátelské země a chceme taková zůstat,“ dodala politička.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.