3. října 2014 14:00, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty v Hongkongu pokračují, aktivisté odmítli vyjednávat

Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují i v pátek a nadále mají klidný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují i v pátek a nadále mají klidný... | foto: Reuters

HONGKONG Centrum Hongkongu zasáhly potyčky mezi demonstranty požadujícími demokratické volby a stovkami odpůrců protestů, kteří se prodemokratické aktivisty pokoušeli vytlačit z ulic. Přívrženci čínské ústřední vlády a další obyvatelé Hongkongu strhávali stany a transparenty demonstrantů a obviňovali je, že ochromují chod města a připravují lidi o živobytí, napsala agentura AP. Podle agentury AFP studentští vůdci protestů oznámili, že kvůli násilí odstupují od plánovaných jednání se zástupci městské správy.

Demonstranti blokují část města od minulého pátku a dali vůdci Hongkongu Leung Čchun-jingovi lhůtu do čtvrteční půlnoci, aby odstoupil. V opačném případě pohrozili obsazením vládních budov. Leung rezignovat odmítl, ale nabídl jednání, které by měla se studenty vést představitelka místní vlády Carrie Lamová. Ta prohlásila, že začala rozhovory připravovat, a zároveň vyjádřila obavy z chaosu v ulicích. Organizátoři protestů na jednání zprvu přistoupili s tím, že dál trvají na Leungově demisi.

ČTĚTE TAKÉ:

Hongkongská federace studentů, která hraje klíčovou roli v organizování pouličních protestů, v pátek ale oznámila, že nemá jinou možnost, než zrušit svou účast na jednání, zaměřeném na ukončení téměř týden trvající okupace centra metropole demonstranty. "Vláda a policie zavřely dnes oči, když (zločinecké) triády ostře napadly pokojné demonstranty," uvedli aktivisté.

Taktika Vladimira Putina

Šéf mezinárodní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch Kenneth Roth na nepokoje reagoval prohlášením, že se zdá, že Čína přijala taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina, když v Hongkongu poslala rváče a lupiče proti demonstrantům a když předstírá, že jde o jejich vlastní nezávislou iniciativu. Jiní pisatelé na internetu netajili podezření, že hongkongské vedení příslibem vyjednávání jen usilovalo o získání času, aby oslabilo odhodlání protestujících pokračovat v okupaci centra města, a že o rozhovory nikdy nestálo.

Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují i v pátek a nadále mají klidný...
Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují i v pátek a nadále mají klidný...
Prodemokratické protesty v Hongkongu.
Prodemokratické protesty v Hongkongu pokračují i v pátek a nadále mají klidný...

Potyčky, při nichž převážně starší lidé křičeli, strkali a vlekli viditelně mladší demonstranty pryč, zachvátily přelidněnou čtvrť Mongkok na poloostrově Kchou-lun, napsala agentura AP. Je to zatím nejvýznamnější incident od neděle, kdy policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem a pepřovým sprejem. Demonstranti se spojili do lidského řetězu a pokoušeli se tímto způsobem čelit početnějšímu davu odpůrců. Policisté obě skupiny oddělili.

Potyčky v pátek vypukly navzdory tomu, že po nabídce jednání s vládou a po skončení dvoudenního pracovního volna počet demonstrantů v ulicích výrazně poklesl.

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Demonstrace v Hongkongu na Lidovky.cz:

Těsně před tím, než policie použila slzný sprej před radnicí na Connaught Road Central, což se stalo 28. září v půl jedenácté večer, vytvořili policisté kordon a připravili se k útoku. Já byla v malé skupince jen asi 30 lidí – nedělali jsme žádné výtržnosti, jen jsme tiše stáli. Pak na nás policie vystřelila slzné granáty.

Aureole Shum.

Aureole Shum.

Pokusili jsme se utéct do malé uličky Club street, ale policisté běželi za námi a vytlačili nás zpět na Connaught Road Central, která byla plná plynu a kde jsme se dusili. Útoky slzným plynem se pak opakovaly, prakticky celou noc jsme museli být ve střehu,“ vylíčila v exkluzivním rozhovoru pro Lidovky.cz demonstrantka Aureole Shum situaci během prvních dní nepokojů. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.