6. října 2014 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty v Hongkongu slábnou. Chod města se pozvolna obnovuje

Byznysmen ve finanční čtvrti Hongkongu sledují pouliční zátarasy, vztyčené... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byznysmen ve finanční čtvrti Hongkongu sledují pouliční zátarasy, vztyčené... | foto: Reuters

HONGKONG V Hongkongu se v pondělí ráno výrazně obnovil chod města díky menší mobilizaci prodemokratických demonstrantů, kteří od začátku hnutí koncem září nedosáhli žádného ústupku a zjevně již nejsou podle agentury AFP zajedno v tom, jak v protestu pokračovat. Podle webu BBC někteří chtějí dál tlačit na úřady v ulicích, zatímco jiní se obávají brzkého tvrdého policejního zásahu a zatýkání a jsou pro přechod k dialogu.

Noc na pondělí byla nejklidnější od 28. září a obyvatelé Hongkongu se ve větších počtech vraceli do práce, postupně se opět otevíraly školy a doprava zesílila i na dosud nejvíce blokovaných místech. U sídla vlády, které bylo od pátku nepřístupné, v pondělí podle AFP zůstaly jen stovky demonstrantů a úředníci mohli nastoupit do práce. Demonstranti zcela vyklidili obchodní oblast, kde je v minulých dnech napadli rozhořčení obyvatelé, živnostníci a stoupenci Číny.

ČTĚTE TAKÉ:

Studentské organizace, které jsou hlavními iniciátory protestů, ale nevyzvaly k ústupu a nejodhodlanější demonstranti nejspíš zůstanou v ulicích. "Zůstaneme, dokud nás vláda nevyslyší," řekl AFP jeden dvacetiletý student. "Půjdu si nyní domů odpočinout, ale vrátím se dál demonstrovat," ujistil jiný student.

Kontroverzní volební reformy

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Lidovky.cz, ČTK