16. října 2019 7:52, aktualizováno  16:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protesty v Katalánsku sílí, do Barcelony míří z pěti měst pochody. Španělská vláda hlásí 170 zraněných demonstrantů

Protest v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest v Barceloně. | foto: Reuters

MADRID V Katalánsku třetím dnem pokračují demonstrace, které jsou reakcí na verdikt španělského nejvyššího soudu, jenž poslal na devět až 13 let do vězení devět katalánských politiků za referendum o nezávislosti regionu. Ve středu vyrazily z pěti katalánských měst pochody, kterých se zatím účastní na 25.000 lidí; v pátek mají dorazit do Barcelony a již nyní způsobují komplikace na silnicích i dálnicích.

Manifestace v Katalánsku se už v pondělí na některých místech zvrhly v potyčky s policií, v úterý vyrostly v ulicích Barcelony barikády i s hořícími předměty. Od pondělka byly při srážkách s policií v celém regionu zraněny téměr dvě stovky lidí. Ve středu španělská vláda oznámila, že zraněno bylo i 72 španělských a katalánských policistů a zadrženo bylo 51 lidí.

Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v...
Protestující také zapalovali barikády.

Kvůli demonstracím se španělský premiér Pedro Sánchez setkal s lídry španělských opozičních stran, někteří ho vyzvali k výjimečným opatřením. To ale Sánchez zatím odmítl. Podle vlády zatím policie situaci zvládá. Sánchez odmítl výzvu lídra lidovců Pabla Casada, aby zaslal katalánské vládě první varování před aplikování článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje se souhlasem španělského parlamentu převzít dočasně autonomii regionu. Sánchez odmítl i návrh Casada použít zákon o národní bezpečnosti, který umožňuje Madridu převzít velení nad regionální policií.

Předseda ultrapravicové strany Vox Santiago Abascal dokonce navrhl vyhlásit kvůli demonstracím v Katalánsku výjimečný stav. Takové opatření platilo naposledy ve Španělsku v dubnu 1975, ještě za frankistické diktatury, a vláda ho vyhlásila v Baskicku. Výjimečný stav umožňuje mimo jiné dělat domovní prohlídky bez soudního příkazu, vyhlásit zákaz vycházení či zakázat demonstrace i vysílání rozhlasu či televize.

Do takzvaných Pochodů svobody se už zapojilo na 25.000 lidí, včetně několika ministrů katalánské vlády. Každý pochod má ujít 100 kilometrů a na trase se dělají zastávky asi po 20 kilometrech. Nejvíce lidí vyšlo z Girony a města Vic, v obou případech asi 10.000. Organizátoři se inspirovali pochody Mahátmá Gandhího v Indii v roce 1930 a Martina Luthera Kinga ve Spojených státech v roce 1963.

Násilí menších skupin z předchozích dvou dnů kritizovala i barcelonská starostka Ada Colauová, katalánská vláda i všichni uvěznění katalánští politici. Místopředseda regionální vlády Pere Aragonés ze separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC) vyzval ke klidu při manifestacích a varoval, že Madrid může dočasně převzít autonomii Katalánska, jako to udělala před dvěma lety předchozí španělská vláda. „Nedejme jim jako dárek 155ku,“ uvedl Aragonés s odkazem na příslušný článek ústavy.

Na barcelonském letišti, jehož provoz v pondělí ochromily tisíce demonstrantů, byl v noci na středu podle místních médií klid.

Podle deníku La Vanguardia je problém i v tom, že katalánská vláda neměla připravený žádný politický plán, jak na pondělní verdikt reagovat. Vyzvala jen k pokojné masové občanské neposlušnosti.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Bojovník Islámského státu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Bojovník Islámského státu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Bojovník Islámského státu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!