Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proti brutálnímu lynči nevinné ženy protestovaly stovky Afghánců

Demonstrace na protest proti brutálnímu zavraždění 27leté Farchonde (Kábul). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na protest proti brutálnímu zavraždění 27leté Farchonde (Kábul). | foto: ČTK

KÁBUL Stovky Afghánců vyšly v pondělí demonstrovat do ulic metropole Kábulu na podporu mladé ženy, kterou ubil ve čtvrtek dav lidí, protože podle obvinění jednoho z duchovních spálila výtisk koránu. Afghánský ministr vnitra Núr Hak Ulumí v dolní komoře parlamentu prohlásil, že žena byla nevinná.

Rozhořčený dav ve čtvrtek v afghánském hlavním městě nejprve 27letou ženu jménem Farchonde zbil holemi a kameny, poté byla dotyčná shozena ze střechy domu a přejeta autem. Nakonec lidé její tělo zapálili a hodili do koryta řeky Kábul. Policie už zadržela 13 podezřelých osob a počítá prý se zatýkáním dalších.

Nedokázali jsme ji ochránit

„Obvinění proti ní jsou naprosto nepravdivá. Farchonde byla pobožná žena, nebyla zapletena do (pálení koránu), byla nevinná,“ prohlásil ministr Ulumí. „Je velmi smutné, že jsme nedokázali ochránit tuto mladou zbožnou ženu. Doufáme, že se to již nebude opakovat,“ dodal.

Na záběrech z lynčování ženy, které se objevily na sociálních sítích, je vidět policisty v uniformách, kteří přihlížejí tomu, jak dav oběť bije. Ulumí v neděli večer v prohlášení uvedl, že 13 policistů bylo v souvislosti s případem dočasně zbaveno funkce, včetně šéfa okrsku, kde k incidentu došlo.

Poblíž místa, kde bylo tělo Farchonde ve čtvrtek spáleno, se v pondělí shromáždily k demonstraci stovky lidí. Některé protestující ženy měly na obličejích papírové masky zobrazující zkrvavený obličej oběti. Demonstranti rovněž zablokovali dopravu a provolávali kritické slogany namířené proti vládě a policii.

Potrestejte vrahy

V neděli večer se v Kábulu za velké účasti veřejnosti konal pohřeb ubité, při němž netradičně nesly rakev ženy. O den později demonstrující žádali potrestání všech, kdo se násilností vůči Farchonde před jednou z nejznámějších mešit v Kábulu účastnili.

Podle afghánské televize Tolo Farchonde nařkla jednoho z duchovních, že podvádí věřící. Ten prý, aby zachránil své zaměstnání a svůj život, ženu na oplátku obvinil ze spálení koránu. Žádné důkazy o tomto činu ale nejsou. Otec oběti řekl, že dívka vystudovala náboženskou školu a sama vyučovala děti studiu koránu.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...