10. března 2017 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Zákaz muslimů' kritizuje pět států USA. Trump věří, že by proti nim u soudu uspěl

Protestující proti novému Trumpovu protiimigračnímu dekretu se sešli v New... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující proti novému Trumpovu protiimigračnímu dekretu se sešli v New... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Havajské ostrovy nezůstanou osamoceny ve svých námitkách proti novému protiimigračnímu příkazu amerického prezidenta Donalda Trumpa. K jejich iniciativě, která chce zabránit, aby nařízení vstoupilo příští týden v platnost, se připojily Oregon, Washington, New York a Massachusetts. Představitelé každého z nich navíc citují různé problematické náležitosti nového zákazu.

Podle newyorského ministra spravedlnosti Erica Schneidermana je problémem zaměření proti lidem muslimské víry. „Jde o zákaz muslimů skrytý pod jiným názvem, ale stejným způsobem jako první porušuje ústavu,“ řekl podle britského serveru BBC News ministr Demokratické strany.

Podle jiného zástupce demokratů v aparátu státu Washington Boba Fergusona má příkaz stejné protiprávní motivace jako první a škodí obyvatelům USA, ačkoliv méně než dříve. Po federálním soudci Jamesi Robartovi bude žádat prodloužení zmrazení, které platilo pro první nařízení. „Je potřeba říct, že změněný příkaz zužuje počet lidí, které ovlivní. To ale neznamená, že neplatí problémy v souvislosti s ústavními právy,“ cituje šéfa justice státu Washington americký list New York Times.

Představitelům Oregonu se na novém příkazu nelíbí, že uškodí obyvatelům, zaměstnavatelům, univerzitám, zdravotnímu systému a celé ekonomice. „Je to nadále diskriminační a protiústavní opatření, které má za cíl pouze splnit Trumpův slib z kampaně o zákazu muslimů,“ cituje BBC News také massachusettské úřady.

Prezident a celý Kongres tleskají vdově po příslušníkovi elitních jednotech...
Carryn Owensová byla dojatá, když jí ve stoje tleskal celý Kongres Spojených...

Státy se připojily k Havaji, jejíž představitelé ve čtvrtek uvedli, že protiimigrační příkaz bude proti jejím muslimským občanům a dopadne i na turismus a zahraniční studenty.

Prezident Donald Trump vydal nový příkaz v pondělí a do platnosti vstoupí ve čtvrtek 16. března. Od toho dne bude devadesát dní zapovězen vstup do USA občanům šesti blízkovýchodních a afrických států – Somálska, Íránu, Sýrie, Súdánu, Libye a Jemenu, nově vypadl Irák. Trump řekl, že je „velmi sebevědomý“, pokud by se měl problém znovu dostat k soudu. V lednovém případě zablokovaly příkaz státy Washington a Minnesota.

První příkaz vyvolal velké protesty po celých Spojených státech, jeho obnovená verze přiměla jít občany do ulic znovu. Naopak prezidentovi podporovatelé trvají na tom, že Trump pouze plní svoje sliby, že bude chránit americké občany před vnějšími hrozbami.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz