Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
7. prosince 2009 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protiamerický Evo Morales zůstává prezidentem Bolívie

Evo Morales | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evo Morales | foto: Reuters

LA PAZ Dosavadní levicový bolivijský prezident Evo Morales podle očekávání zvítězil v nedělních prezidentských volbách. Podle téměř konečných neoficiálních výsledků získal 63 procent hlasů. Souběžně konané parlamentní volby ovládlo Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS), které podle odhadů obsadí většinu křesel v obou komorách Národního kongresu.

Ještě v neděli v noci se Morales prohlásil vítězem voleb a slíbil "urychlit změny ve prospěch bolivijského lidu". "Proces změn zvítězil," ujistil z balkonu prezidentského paláce v La Pazu tisíce stoupenců, kteří přišly na hlavní náměstí obchodní metropole země oslavit vítězství svého favorita.

Ačkoli oficiální výsledky mají být známy až v pondělí, centrum La

Evo Morales

Padesátiletý Morales byl původně pěstitelem koky a odborářským vůdcem. Vyznává se z obdivu ke kubánskému revolucionáři Fidelu Castrovi a venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi. Stejně jako oni vystupuje ostře protiamericky a mezi jeho spojence vedle Venezuely a Kuby patří také Írán. Do funkce byl prvně zvolen v lednu 2006. V neděli řekl, že v příštích volbách by mohl kandidovat znovu, protože prý z hlediska nové ústavy bude jeho nový mandát teprve první.

Pazu zaplavily už v neděli večer davy přívrženců prvního indiánského prezidenta jedné z nejchudších jihoamerických zemí. "Evo znovu! Evo znovu!" oslavovali předpokládaný Moralesův zisk druhého mandátu.

Na druhém místě po sečtení 91 procent hlasů je podle agentury AP bývalý konzervativní guvernér departementu Cochabamba Manfred Reyes Villa, pro kterého se vyslovilo 27 procent Bolivijců. Současného prezidenta porazil pouze ve vzpurném departementu Santa Cruz, kde podle neoficiálních výsledků získal polovinu hlasů, zatímco Morales 43 procent.

Pro pokračování jeho levicového kurzu a uvažovanou kandidaturu na třetí funkční období byl pro Moralase důležitý i úspěch jeho formace ve volbách do Národního kongresu. Podle odhadů by mělo MAS získat v šestatřicetičlenném Senátu, dosud ovládaném opozicí, dvoutřetinovou většinu. Ve stotřicetičlenné Poslanecké sněmovně se asi bude muset spokojit s prostou většinou.

Mezinárodní pozorovatelé označili volby za pokojné a bez vážných incidentů.
ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...