Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Protičínský workshop.“ Summit G7 rozzlobil Peking, státy jej kritizovaly za nulový tlak na Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu G7 (21. května 2023) foto: Reuters

Peking rozhněvala kritika Číny na summitu G7, který se o víkendu konal v japonské Hirošimě. Čínský státní deník Global Times označil událost za „protičínský workshop“ a japonský velvyslanec v zemi Hideo Tarumi byl v pondělí „na koberečku“.
  17:19

Od pátku do neděle trvající summit státníků nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v japonské Hirošimě vzbudil značný rozruch na čínské straně. Státy G7 (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království a USA) totiž ve společném prohlášení vyjádřily nesouhlas s čínskou zahraniční politikou, což Peking pobouřilo a svou nelibost dává hlasitě najevo.

A co konkrétně v prohlášení stálo? Státy G7 mimo jiné konstatovaly, že by měl Peking „tlačit na Rusko, aby zastavilo svou agresi“ proti Ukrajině. Čína dodnes invazi odmítla odsoudit, mluví o ní pouze jako o krizi a vztahy nadále udržuje s Ruskem i s Ukrajinou.

„Deklarovaná angažovanost, kdy se Čína snaží vystupovat jako neutrální strana a zprostředkovatel mírového řešení, je jen takzvaně na oko. Čína Rusko podporuje. Peking má zájem, aby konflikt pokračoval či aby alespoň nedošlo k úplnému kolapsu ruského režimu a Putin se nadále udržel u moci. Z oslabené pozice Ruska totiž Číňané profitují,“ popsala situaci před časem pro Lidovky.cz odbornice na Čínu Kara Němečková z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

„Nejsilnější kritika v historii“

Skupina států G7 pak v kritickém světle zmínila třeba i čínské ekonomické tlaky po celém světě, stav lidských práv v zemi či obavy z jejího chování v Jihočínském moři, kde hrozí konflikt s Tchaj-wanem. Ten má vlastní vládu a demokratické zřízení, ale Čína jej považuje za součást svého území. A přestože členové G7 rovněž deklarovali, že jsou „připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou“, dle listu Financial Times prohlášení obsahovalo nejsilnější kritiku Pekingu, s jakou kdy G7 přišla. „G7 stupňuje svoji odpověď na to, co vidí jako rostoucí vojenskou hrozbu a ohrožení ekonomické bezpečnosti ze strany Pekingu,“ napsal deník.

G7 z pohledu Ukrajiny: piloti budou moci cvičit na amerických stíhačkách F-16. Historický okamžik, říká Zelenskyj

Samotná Čína se proti kritice prakticky ihned vymezila a státem podporovaný list Global Times summit v Hirošimě dokonce označil jako „protičínský workshop“. „USA tvrdě tlačí, aby v západním světě utkaly protičínskou síť,“ doplnil list. Číňané si pak dle agentury Reuters v pondělí na protest předvolali i japonského velvyslance Hidea Tarumiho.

Náměstek čínského ministra zahraničí Sun Wej-tung to vysvětlil slovy, že Japonsko spolupracovalo s ostatními zeměmi G7 s cílem očernit a napadnout Čínu, hrubě zasahovat do jejích vnitřních záležitostí a porušovat základní zásady mezinárodního práva. Postup Tokia podle něj poškozuje svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy Číny.

Velvyslanec Turimi zareagoval slovy, že Peking by nejprve měl učinit pozitivní kroky k řešení znepokojivých otázek. Narativ Číny ale podpořil například šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který názory G7 označil za protiruské a protičínské s tím, že cílem je omezit vliv jak Číny, tak i Ruska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!