4. září 2016 18:22, aktualizováno 5. 9 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protiislámská strana v severním Německu těsně porazila Merkelové CDU

Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová. | foto: APČTK

BERLÍN V nedělních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila sociální demokracie (SPD), která podle konečných výsledků obdržela 30,6 procenta hlasů a získala tak 26 křesel. Druhá skončila Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procent hlasů a 18 křesly a získala tak o dvě křesla více než Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Regionální parlament budou muset opustit Zelení.

CDU zaznamenala v neděli v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je domovským politickým regionem kancléřky Merkelové, nejhorší výsledek v historii. Dostala ještě o čtyři procentní body méně než před pěti lety.

Také sociální demokracie si v nynějších volbách oproti roku 2011 pohoršila, když jí voliči dali o pět procentních bodů méně hlasů. Opět ale volby vyhrála, takže včele tamní zemské vlády by měl zůstat Erwin Sellering. Otázkou podle DPA zůstává, s kým půjde do koalice. Očekává se ale, že si za partnera znovu zvolí CDU.

Alternativa pro Německo (AfD), která v poslední době boduje zejména svojí protimigrační rétorikou, se v Meklenbursku-Předním Pomořansku do parlamentu dostala poprvé. Celkem tak bude zastoupena v devíti zemských sněmech.

Do sněmu Meklenburska-Předního Pomořanska, které je s 1,6 milionu obyvatel třetí nejmenší spolkovou zemí, se dostala ještě Levice s 13,2 procenta hlasů a ziskem 11 křesel. I tato strana oproti předchozím volbám z roku 2011 utrpěla výraznou ztrátu (o 5,2 procentních bodů).

Z regionálního sněmu vypadli Zelení, jimž voliči dali jen 4,8 procenta hlasů, a krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), která dostala tři procenta hlasů. Voliči NDP podle pozorovatelů totiž zčásti přešli k Alternativě pro Německo.

Členové protiislámské strany Leif-Erik Holm (vlevo) a Beatrix von Storchová se...
Leif- Erik Holm z protiislámské strany AfD po zveřejnění výsledků zemských...

Letošní předvolební kampaň se v Meklenbursku-Předním Pomořansku věnovala zejména migraci, i když se v této spolkové zemi nachází jen asi 22 000 uprchlíků. I tak ale zřejmě považovala velká část voličů téma běženců, jichž loni do Německa přišlo 1,1 milionu, za velmi aktuální a svým hlasováním pro AfD dala podle expertů jasně najevo, co si myslí o migrační politice spolkové koalice CDU a SPD.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?