Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protiputinovského kandidáta vyšetřují

Svět

  10:09
MOSKVA - Ruská generální prokuratura začala vyšetřovat údajné padělky, které se objevily mezi podpisy shromážděnými ve prospěch kandidáta protiputinovské opozice Michaila Kasjanova pro nadcházející prezidentské volby. Kasjanov prohlásil, že je proti němu vedena koordinovaná kampaň úřadů.

Prezidentský kandidát protiputinovské opozice Michail Kasjanov. foto: ČTK

Mluvčí Kasjanovovy prezidentské kampaně Jelena Dikunová dnes řekla, že zatím žádné informace k případu nedostala. Kauzu nicméně označila za "politický tlak".

Tajemník volební komise Nikolaj Konkin oznámil, že neplatných je podle prověrky celých 15,57 procenta z předložených podpisů. Podle ruských zákonů musí být provedena ještě další doplňková prověrka, než bude Kasjanovova kandidatura definitivně zamítnuta.

Bývalý ruský premiér a nynější tvrdý kritik politiky současného prezidenta Vladimira Putina Kasjanov se tak s velkou pravděpodobností nebude moci 2. března zúčastnit prezidentských voleb.

Podobný vývoj byl pravděpodobný, lidé z ruské Ústřední volební komise, kam Kasjanov před několika dny podpisové archy odnesl, už neoficiálně novinářům řekli, že se jim nelíbí okolo 7,5 procenta předložených podpisů.

Oficiálně však zatím Ústřední volební komise Kasjanovovi kandidovat nezakázala. Podle kuloárních informací ruských médií by však k podobnému kroku mohla sáhnout už co nejdříve.

Podle ruských zákonů je kandidát z volebního boje vyřazen, pokud je v nepořádku více než pět procent podpisů. Podpisové archy se dvěma miliony podpisů na svou podporu musí odevzdat jen kandidáti, kteří kandidují sami za sebe a nejsou navrženi parlamentními politickými stranami.

Podle mluvčí prokuratury Taťjany Černyšovové bylo v ruské Marijské republice zjištěno asi 12.000 případů padělaných podpisů. "Kasjanovovým přívržencům se tam podařilo získat jen sedm tisíc podpisů a proto se 9. a 10. ledna rozhodli zfalšovat přes 12.000 podpisů na kandidátovu podporu," citovala ji agentura ITAR-TASS.

Kasjanov je poslední nadějí opozice
Kromě Kasjanova se jako kandidát bez podpory parlamentní strany voleb pokouší zúčastnit ještě lídr malé Demokratické strany Andrej Bogdanov. Konečný seznam kandidátů má Ústřední volební komise oznámit v neděli. Jisté už je, že voleb se účastní tři kandidáti parlamentních stran - lídři ruských komunistů a Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Gennadij Zjuganov a Vladimir Žirinovskij.

Nejsilnější ruská politická strana Jednotné Rusko vyslala do boje favorita, nynějšího prvního vicepremiéra Dmitrije Medveděva, který má i podporu nynějšího prezidenta Putina. Podle průzkumů je Medveděv už nyní jasným vítězem, Kasjanov by v případě své účasti ve volbách zůstal daleko za ním.

Kasjanov, který se nyní potýká se vzrůstajícími problémy, je posledním "želízkem v ohni" protiputinovské opozice poté, co pokus bojovat o prezidentské křeslo hned v začátku vzdal známý šachista Garri Kasparov. Stěžoval si na obrovský nátlak ze strany úřadů. Do klání nemohl zasáhnout ani někdejší disident a ve Velké Británií žijící spisovatel Vladimir Bukovskij. Oficiální zdůvodnění volební komise, potvrzené ruskými soudy, znělo, že v posledních deseti letech nežil v Rusku.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat