Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U bytu vraha z Toulouse zazněly tři výbuchy, o útok nešlo

Svět

  20:21aktualizováno  22. března 0:48
TOULOUSE - Ve středu před půlnocí zazněly u bytu, ve kterém se zabarikádoval extremista odpovědný za usmrcení sedmi lidí, tři výbuchy. Útok speciálních jednotek nejprve potvrdil místostarosta města Toulouse. Ministr vnitra však vzápětí řekl, že šlo o psychologickou hru.

Protiteroristická jednotka zautočila na byt extremisty foto: youtube.com

Právě francouzský šéf rezortu vnitra Claude Guéant během dne doufal, že se podezřelý pachatel vzdá. "Potvrzuji, že útok začal," sdělil agentuře Reuters policejní zdroj. později však Reuters uvedla, že tři zřetelné výbuchy útok neodstartovaly. Policie zatím dál vyčkává.

Není to poprvé, co se z místa obléhání rozšířily do světa protichůdné informace. 

Zpravodajská televize France 24 původně na svém webu oznámila, že útok byl zahájen po osmé hodině večerní. Informaci ovšem záhy stáhla a informovala, že obléhaná čtvrť se ponořila do tmy. Potvrdila to i agentura AFP.

Podle televize France 2 vyjednávání se střelcem policie večer ukončila a dala mu nové ultimátum, aby se vzdal bez odporu. Ministr Guéant ale prohlásil, že se Mohammed Merah chtěl vzdát za tmy a že úřady doufají, že to brzy udělá. Podmínky jeho kapitulace se prý ještě projednávají.

Francouzský ministr obrany Gérard Longuet vyjádřil večer naději, že se muže podaří dopadnout živého, aby mohl být podroben výslechu, byly zjištěny jeho motivy a aby byl postaven před soud.

Toulouse

Toulouse

Podle serveru deníku Le Figaro policie ve středu pozdě večer evakuovala poslední obyvatele několikapodlažního domu, ve kterém je i byt ozbrojeného zločince. Mohlo tak prý jít o poslední přípravy před útokem. Byt obléhá policie od časných ranních hodin, kdy podnikla několik neúspěšných pokusů do něj proniknout. Při obranné střelbě zranil bránící se extremista dva policisty.

Mohamed Merah prý utekl z afghánského vězení

Muž, podezřelý z vražd sedmi lidí v oblasti francouzského města Toulouse, byl v roce 2008 vězněn v jihoafghánské provincii Kandahár, když byl usvědčen z výroby a nastražování bomb. Z vězení se mu ale po několika měsících podařilo uprchnout, informovala agentura Reuters s odvoláním na ředitele kandahárských věznic. Úřad kandahárského guvernéra ale podle pozdější zprávy Reuters tuto informaci popřel.

"Bezpečnostní síly v Kandaháru nikdy nezadržely francouzského občana jménem Mohammed Merah," uvedl v prohlášení úřad kandahárského guvernéra.

Šéf káznic v Kandaháru Ghulám Farúk přitom dříve uvedl, že Mohammeda Meraha zadržely bezpečnostní síly 19. prosince 2007. Následně byl odsouzen ke třem letům odnětí svobody za výrobu a nastražování bomb v provincii Kandahár, která je kolébkou islamistického hnutí Taliban.

V červnu 2008 ale Merah společně s až tisícovkou spoluvězňů uprchl, když na hlavní jihoafghánskou věznici zaútočili povstalci z řad Talibanu. Mezi uprchlíky bylo 400 členů tohoto radikálního hnutí.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...