Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Protivládní protesty v Iráku pokračují, bezpečnostní síly zabily 16 demonstrantů

Na protestující v ulicích Bagdádu použily bezpečnostní složky slzný plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na protestující v ulicích Bagdádu použily bezpečnostní složky slzný plyn. | foto: ČTK

Bagdád Nejméně 16 lidí v neděli zemřelo v Bagdádu a na jihu Iráku, když příslušníci bezpečnostních sil začali střílet do účastníků protivládních protestů. Informovala o tom agentura Reuters. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Protestující se v noci sešli na třech mostech v Bagdádu a bezpečnostní síly ve snaze dav rozehnat použily ostré náboje a slzný plyn. O život při tom přišli tři lidé a další byli zraněni. Od čtvrtka, kdy nynější kolo násilných střetů začalo, bylo v irácké metropoli při střetech s pořádkovými silami zabito 16 lidí a zraněno přes sto osob.

Demonstrace v Iráku začaly v říjnu a o život při nich přišlo přibližně 270 lidí.
Obchodník prodává irácké vlajky během protivládních protestů v Bagdádu.

Dalších sedm lidí v noci na neděli a v neděli zemřelo v okolí hlavního iráckého přístavu Umm Kasr na jihu země, nejméně 150 demonstrantů je zraněných. Zdravotníci, na něž se odvolává Reuters, uvedli, že příčinou úmrtí byly střelné rány a že někteří z raněných jsou v kritickém stavu. Nejmenovaný zástupce iráckých bezpečnostních sil v jihoirácké Basře neděli podle agentury AP označil za „jeden z nejhorších dní“ od počátku protestů.

Policii se v pátek po několikadenní blokádě podařilo otevřít vjezd do přístavu Umm Kasr, přes který se do země ve velké míře závislé na dovážených potravinách dostává obilí, rostlinný olej nebo cukr.

Podle AP byli v neděli další čtyři lidé zabiti při protestech v provincii Násiríja, úřady oznámily také po jedné opěti v Nadžafu a provincii Díváníja. Zdravotnický personál z nemocnice v centru Násiríje v noci na neděli evakuoval nemluvňata a další děti poté, co se po areálu rozšířil slzný plyn. Také v tomto městě položeném na březích Eufratu pokračují i v neděli protesty a některé vládní budovy hoří. V Basře zase stovky nespokojených lidí pálily pneumatiky a zablokovaly některé ulice ve městě, a vládní úředníci se tak nemohli dostat do práce.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...