Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Protivné ženy‘ se bouří proti Trumpovi. Hlasy republikánek mohou rozhodnout volby

Ženy protestující před Trumpovým mrakodrapem v New Yorku v průběhu dne před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy protestující před Trumpovým mrakodrapem v New Yorku v průběhu dne před... | foto: Reuters

NEW YORK Pokud Donald Trump skutečně prohraje nadcházející volby, stane se tak díky hlasům žen včetně republikánských voliček. Trump citelně ztrácí především u žen s univerzitním vzděláním.

Batgirl, Supergirl, Captain America girl. Komiksoví a filmoví hrdinové nadlidských vlastností letos během Halloweenu změnili pohlaví, alespoň na poli marketingu. Velkým hitem byl ale ještě jiný „kostým“ - nasty girl (protivná, nechutná, nepříjemná holka).

Nešlo až tak o masku, či převlek ale spíše o symboliku. Ve chvíli kdy Donald Trump během druhé prezidentské debaty z poloviny října skočil do řeči Hillary Clintonové s poznámkou ‚To je tak nechutná ženská‘, na sociálních sítích jeho atak vyvolal především mezi liberálními ženami pozdvižení.

Řada z nich se s pýchou za „protivu“ ihned označila a v pondělí večer během průvodu halloweenských masek a kostýmů mnohé dívky a ženy vyrazily do newyorských ulic ostentativně dávajíce najevo svou „smělou osobnost“.

Význam slova „nasty“ v jejich podání nabyl zcela jiného významu. V kontextu Trumpovy urážky se slovo „překládá“ jako drsná, neústupná, suverénní.

Vzdělané bělošky proti Trumpovi

„Hillary mu (Trumpovi) ukázala, že se žena již nenechá zastrašovat a okřikovat. Často, když má holka něco říci, je považována za dotěrnou. Alespoň ve světě Donalda Trumpa,“ řekla na Šesté avenue v dolní části Manhattanu během halloweenské přehlídky Amanda Phillipsová. Tato zhruba třicetiletá žena se oblékla do podomácky vyrobeného kostýmu, do ulic vyrazila s divokým účesem, rozmazanou rtěnkou, tričkem s nápisem Nasty Woman a s gumovými sandály. Amanda v průvodu objevila řadu dívek, jež šly za tradiční „sexy sestřičky“.

„My holky jsme více než jen sexy hračky. Můžeme být kýmkoliv chceme a být na to hrdé,“ komentovala kostým spoře oděných zdravotních sester Amanda, která již dala Hillary hlas během předběžného hlasování ve své domovské Floridě.

Donald Trump vs. Hillary Clintonová.
Kdo má větší šanci v boji o Bílý dům?

Donald Trump dramaticky ztrácí u žen jako Amanda, tedy u bělošek s univerzitním vzděláním. Po sérii vulgárních výpadů proti řadě veřejně známých žen včetně útoku proti populární moderátorce konzervativní stanice Fox News Megan Kellyové (její kritické komentáře Trump během jedné z televizních debat zhodnotil jako následek menstruace), se od něj odvrátila většina Američanek.

Pokud liberálně založené ženy jako Amanda Phillipsová svůj odpor vůči Trumpovi s gustem ventilují na ulici, řada konzervativních žen svou vzpouru prožívá intimně a s nesnázemi.

Vulgarity nejde překousnout

„Kolikrát jsem Trumpovi odpustila jeho prostořekost, jeho impulzivní chování. Po té videonahravce ale už není cesty zpět,“ řekla pětačtyřicetiletá Nancy Lawsonová, která žije se svým mužem, dvěma syny a dcerou na bohatém předměstí Filadelfie známém jako Rosemont.

Celoživotní republikánka nedokázala překousnout nahrávku, na níž se Donald Trump v roce 2005 vychloubá sexuálním obtěžováním žen. V rozlehlém domě rodiny Lawsonových, kde lze vedle bible najít i střelné zbraně, Trumpova kandidatura vyvolala rozčarování a hlubokou skepsi. „Nemůžu Hillary vystát, ale zvolit Trumpa jde proti všem mým zásadám. Nejsem tak nábožensky zapálená, abych kvůli jednomu, dvěma soudci přehlédla všechny Trumpovy vulgarity,“ řekla dále Nancy v narážce na evangelické voliče, kteří i přes osobní odpor vůči Trumpovi republikánského kandidáta podpoří. Obávají se totiž, že by Hillary coby prezidentka do Nejvyššího soudu jmenovala liberální soudce a institucí tak ideologicky posnunula doleva.

Řada konzervativních žen narozdíl od stejně ideologicky orientovaných mužů svůj hlas ale Hillary dá a svou podporu demokratické kandidátce veřejně propaguje. Stačí jmenovat například hnutí s názvem „Republikánské ženy pro Hillary“, které v létě založila Meghan Milloyová. Tato žena přitom vyrůstala v Mississippi, jednom z nejkonzervativnějších státu Unie, během studií pracovala jako internistika v Bílém domě během prezidentsvi George W. Bushe a dnes stojí v čele pravicového finančního institutu American Action Forum ve Washingtonu.

Milloyová zapadá do demografické skupiny umírněných voliček z předměstí velkých měst, tedy bílých vzdělaných žen, které se od Trumpa odvrátily. Jen pro srovnání Mitt Romney, neúspěšný republikánský kandidát z roku 2012, vyhrál nad Barackem Obamou v této demografické kategorii o 6 procent. I tak Obama získal většinu voliček, protože ho v drtivé většině podpořily ženy rekrutující se z minoritních skupin.

Donald Trump podobně jako Romney či John McCain z roku 2008 propastně ztrácí u černošek, hispánek a asiatek. Miliardář ale narozdíl od svých stranických kolegů propadá právě i u bělošek s univerzitním vzděláním. Podle sociologického ústavu Univerzity Monmouth by Trump mohl získat jen 27 procent vzdělaných bělošek, zatímco Clintonová 57 procent.

Andělské mámy proti Hnutí Matek

Donald Trump se svým typickým bombastem tvrdí, že u žen vítězí a poukazuje na organizace jako „Andělské mámy“, kam řadí matky, jež přišly o své děti vinou nelegálních imigrantů.

Během prezidentských voleb se objevují nové termíny pro subkultury voliček. Někdejší neúspěšná kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová například v roce 2008 přišla s označením „hokejové mámy“. Jiné skupině většinou konzervativních voliček žijících na předměstích se říkalo v narážce na jejich nákupy v supermarketech „Wallmart mámy“.

Hillary Clintonová nezůstává pozadu, letos kontruje se skupinou „Hnutí Matek“. Tu tvoří matky černé pleti, které oplakávají své syny zabité policisty. Někdejší ministryně zahraničí nicméně získává i hlasy republikánských, vzdělaných žen jako výše uvedená Meghan Milloyová, jejíž organizace dnes čítá tisíce členek.

„Hillary podporuje armádu, což z ní dělá přitažlivou kandidátku,“ řekla pro magazín Rolling Stone Milloyová s tím, že Clintonová převzala řadu dalších republikánských ideálů, od nichž podle ní Donald Trump upustil.

Fakt, že se Hillary Clintonová nezdráhá coby prezidentka použít vojenskou sílu, jen potvrzuje její „drsnou pověst“. Konzervatička Melloyová a liberální volička Amanda Phillipsová tak našly politické spojenectví, jež se ještě před rokem zdálo zcela nemyslitelné.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...