Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prototyp rakety Starship od SpaceX úspěšně vyletěl do více jak 12 kilometrů, při přistání ale explodoval

Washington Prototyp rakety Starship od společnosti SpaceX pojmenovaný SN8 při přistání na závěr středečního cvičeného letu explodoval a roztrhl se, jak ve čtvrtek informovaly tiskové agentury. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska plánuje, že tato loď už za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Ocelová raketa Starship v délce 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica, její let trval něco přes šest a půl minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události. Mířila do výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny a praskla.

Společnost SpaceX a Musk se netají tím, že vítají nehody během raných fází...
Středeční vzlet prototypu SN8 rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska.

SN8 se podařilo domanévrovat zpět k přistání, ale poté se vyskytl problém s palivovým článkem rakety, jak uvedl Musk prostřednictvím Twitteru. Ten způsobil, že došlo k nouzovému přistání. Během něho se raketa proměnila v ohnivou změť plamenů a dýmu. Mohutný prostředek vyvíjený pro vesmírné cestování naštěstí neměl nikoho živého na palubě. 

Společnost SpaceX a Musk se netají tím, že vítají nehody během raných fází vývoje nových technologií určených pro vesmírnou dopravu. Étosem společnosti je rychle se pohybovat vpřed v oblasti výzkumu a poučit se z případných chyb. Jde tedy o opak společnosti NASA, jejíž přístup spočíval v provádění důkladného výzkumu a mnoha pozemních testů předtím, než byla raketa umístěna na odpalovací rampu. Prototyp nové rakety Starship explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas již letos v květnu.

Agentura AP uvádí, že Elon Musk se snažil mírnit očekávání provázející tento cvičný test, šance na úspěch odhadoval v poměru 1:3. Nicméně Musk vkládá do projektu Starship velké naděje. Jde prý o budoucnost společnosti SpaceX a Musk doufá, že raketoplán bude používán k vytažení satelitů na oběžnou dráhu Země, k přepravě lidí mezi pozemskými městy závratnou rychlostí a případně pomůže se založením prvního lidského osídlení na Marsu.

„Marse, už jdeme,“ napsal ve čtvrtek navzdory nevydařenému závěru letu.

O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru, když na odpočítávacím zařízení zbývalo pouhé 1,3 vteřiny.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...