Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

´Prst, nebo smrt´

Svět

  11:18
HARARE/PRAHA - Máte prst zašpiněný červeným inkoustem jako důkaz toho, že jste volili? V pořádku. Jestliže ne, máte velký problém. V takovéto atmosféře strachu a nátlaku na voliče probíhalo včerejší druhé kolo prezidentských voleb v Zimbabwe, v němž kandidoval jediný muž: Robert Mugabe.

Zimbabwe vybírá prezidenta: na výběr jen Mugabe. foto: ČTK

Opoziční předák Morgan Tsvangirai totiž ze souboje minulý týden v neděli odstoupil kvůli zastrašování a zabíjení svých stoupenců.

A jak vypadal volební den například na některých předměstích Harare? Podle amerického deníku The New York Times zde byli lidé donuceni již v noci, aby se shromáždili před domy a vykřikovali až do ranních hodin slogany opěvující současného prezidenta Mugabeho. Pak se museli vydat do volebních místností a tam po vhození hlasu oznámit číslo, které bylo jejich lístku přiděleno. Jen tak totiž policisté mohli později zjistit, pro koho hlasovali. „Volil jsem Mugabeho, nechci ohrozit svůj život,“ uvedl Abel, jeden z obyvatel předměstí.

„Neriskujte své životy“
Morgan Tsvangirai vyzval obyvatele, aby šli k volbám, jen pokud by byl jejich život kvůli neúčasti na hlasování ohrožen. „Ať se stane cokoli, výsledky voleb svět neuzná. Nezáleží na tom, k čemu vás nutí, my víme, co je ve vašich srdcích. Neriskujte své životy,“ uvedl ve svém včerejším prohlášení opoziční vůdce. „Dnes to nejsou volby, je to jen další tragický den v historii naší země,“ dodal Tsvangirai s poukazem na to, že Mugabeho lidé nutí voliče zúčastnit se hlasování.

V hararském předměstí Mbare museli prodavači na místním trhu například nejdříve odvolit a teprve poté mohli začít prodávat. „Každý musel ukázat svůj prst a teprve poté ho pustili dovnitř,“ uvedl jeden z prodavačů. „Ten, kdo nehlasoval, tomu stánek odklidili,“ dodal. V některých volebních místnostech museli voliči dokonce ukazovat svůj hlasovací lístek představiteli Mugabeho vládní strany ještě předtím, než ho vhodili do urny.

Agentura Reuters ale včera krátce po uzavření volebních místností hlásila nízkou účast voličů. Pravdou je, že někteří lidé se ani včera netajili rozhodnutím k urnám nejít. „Nepůjdu volit. Teď je výsledek již předem jistý, tak proč se obtěžovat?“ citovala Reuters prodavače novin z Harare.

Mugabe, který je ve své funkci již 28 let, hlasoval spolu se svou ženou na předměstí zimbabwské metropole. Na otázku novinářů, jak se cítí, odpověděl: „Velmi dobře, optimisticky, pozitivně.“ Výsledek voleb nebyl do uzávěrky tohoto vydání LN znám.

I když Tsvangirai z volebního klání odstoupil, jeho jméno stále na lístcích figurovalo, protože volební komise jeho krok nepřijala. Vzhledem k okolnostem hlasování ale bylo již včera jasné, kdo vyhraje. Šlo tedy spíše jen o to, kolikaprocentním vítězem se Mugabe stane.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat