Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prsten s předstihem upozorní na koronavirus. Chytrou pomůcku otestují v Las Vegas

Prsten, který by měl pomoci v boji s koronavirem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prsten, který by měl pomoci v boji s koronavirem. | foto: Oura Ring Reprofoto

Las Vegas/Praha  V americkém Las Vegas plánují využívat chytrý prsten rozpoznávající přítomnost koronaviru v těle dříve, než se u jedince objeví první příznaky onemocnění. Prsten by měli obdržet všichni zaměstnanci tamního provozovatele kasín a turistických resortů. S vynálezem přišli vývojáři finské společnosti Oura.

Celá tisícovka zaměstnanců společnosti Las Vegas Sands bude nosit prsten, který u by u nich měl detekovat přítomnost onemocnění covid-19 v těle. „Chceme zjistit, jestli to dává smysl, pokud tomu tak bude, využijeme jej ještě více,“ řekl prezident společnosti Rob Goldstein pro Financial Times. Prsten stojí 300 dolarů (zhruba 7 tisíc korun) a do budoucna jím podle Goldsteina může být v závislosti na úspěchu projektu vybaveno všech devět tisíc zaměstnanců.

Výrobcem technologie je finská společnost Oura. Prsten byl původně určený zejména k monitorování spánku. Na rozdíl od Apple Watch nebo fitness náramků společnosti Garmin ale kromě tělesného tlaku či pulsu umí sledovat také teplotu, informují Financial Times.

Prsten proti koronaviru od společnosti Oura.

Prsten proti koronaviru od společnosti Oura.

Podle neurochirurga působícího na institutu v Západní Virginii Ali Rezaie je finská technologie schopná nákazu identifikovat právě na základě tělesných procesů. „Studie ukazují, že dva dny před nástupem jakýchkoli příznaků jste nakažliví a zbavujete se viru. Drobné změny tělesné teploty, spánkového režimu a srdečního rytmu pak umožňují nemoc odhalit dříve, než propukne,“ popsal neurochirug.

Důvěru k technologii má také Ben Smarr, profesor datové vědy na kalifornské univerzitě v San Diegu. Podle něj by její využití v případě, že se osvědčí, mohlo pomoci vytvořit funkční systém včasného varování před nemocí covid-19. Zaměstnanci společnosti se sídlem v Las Vegas totiž při používání prstenu uvidí, jak velké je riziko, že jsou nemocní, přičemž personální oddělení společnosti bude v případě vysokého rizika informováno.

Schopnosti prstenu detekovat onemocnění podle Financial Times objevil finský podnikatel Petri Hollmen. Jeho tělesné údaje vykazovaly pochybné hodnoty, následně ho lékaři pozitivně otestovali na koronavirus, přestože nepociťoval žádné příznaky.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!