Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Zástupci bonnské vlády nás při jednáních válcovali, chyběl náznak respektu, říká exministr zahraničí NDR

Díky sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi se i ve zkostnatělém východním Německu otevřel prostor pro protikomunistickou opozici, říká jeden z jejích představitelů Markus Meckel. Později byl posledním šéfem diplomacie Německé demokratické republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kozák 7.11.2019 22:31

Vyjednal to blbě. Měl požadovat neutralitu sjednoceného BRD, po zkušenostech s nimi. Armádu rozpustit, amíky poslat domů. Ševarnadze byl Gruzín a šlo mu jen o momentální kšeft, bohužel

I. Mertl 7.11.2019 13:21

A proč vlastně by si představitelé západních Němců měli vážit svých rodáků z Východu, nesporně jmenovaných Moskvou.

J. Riessner 11.11.2019 13:33

Umíte vůbec vnímat psaný text, když už neznáte dějiny?! 8-o Tehdejší východoněmecká vláda vznikla ze svobodných multistranických voleb, nebyla nikým jmenována, už vůbec ne ze zahraničí. Problém u Zápaďáků (a to obecně, ne jen u Němců) byl, že oni prostě pohrdali vším a všemi z Východu jaksi apriori - což mnohým dodnes zůstalo... :-/

V. Rybicka 7.11.2019 13:19

Pamatuju tu na jednu zapadoněmeckou krávu, jak si stěžovala, že musela odletět ze západního Berlína, že Berlín je PLNÝ VÝCHODNÍCH NĚMCŮ. Přitom ta hlupačka nechápala, že měla jediné štěstí, že se narodila na té správné svobodné straně. A takových Němců bylo víc. Prostě lidská blbost AT WORK.

P. Aron 7.11.2019 12:44

A další vymoženosti máme díky Západu. Jako třeba gay pohádky o tom jak si princ vzal prince.

Za mě : Já už nechci mít se Západem kromě obchodu nic společného :

https://www.youtube.com/watch?v=30B4vLRLVtA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3qL9466F_gUVdyCi09IlZjsdNKX5881zDsxtfrUxGZRjnr09VAtLcJ_e0

I. Mertl 7.11.2019 13:22

A skutečně musíte, pane Arone? Vaše volba.

P. Aron 7.11.2019 12:41

A teď mají v Německu takové vymoženosti jako organizovanou hru s pedofily ve školkách. Jmenuje se to Original Play a je z toho šílený skandál. Není to ale jen v Německu.

https://www.youtube.com/watch?v=I7aaF4_R6ds

A. Alda 7.11.2019 12:13

Německo nemělo být sjednoceno. To byla hrubá geopolitická chyba.

J. Tachovský 7.11.2019 12:36

No tak co uz ted s tim.

P. Aron 7.11.2019 10:13

Problém je v tom, že se nám ten socialismus a marxismus zase vrací jen v méně nápadné formě. Současná levice je poněkud rafinovanější a vše se naučila skrývat do líbivých slov jako lidská práva menšin , většiny jaksi práva nemají protože jsou podle nich z povahy věci ti utlačovatelé, analogie s třídním bojem. Solidarita, inkluze to máme místo kolektivismu. A dohromady je to vše současná levice = neomarxismus.

J. Tachovský 7.11.2019 10:39

Mensiny neprotestuji, protoze jsou uplacene. Dale si pak marxisti berou do huby zivotni prostredi. To zase nema hlasovaci pravo, takze neprotestuje.

P. Aron 7.11.2019 10:52

R^R^

P. Harabaska 7.11.2019 9:20

Sjednocení Německa mělo tedy podobu anexe území NDR Spolkovou republikou. Anexe jako anexe.

J. Nový 7.11.2019 9:41

? Svatá prostoto

V. Novák 7.11.2019 9:55

Běžní (exvýchodní) Němci tomu říkají Anschluss. A telefonní přípojku tím opravdu nemyslí.

Pravda ovšem je, že v 90. roce jen minimum z nich nebylo nadšeno vším, co se dělo. Znám jen jednoho, který tenkrát říkal "Já chtěl mít možnost jezdit na Západ, nechtěl jsem, aby Západ přišel sem". Ale byl v naprosté menšině.

J. Tachovský 7.11.2019 10:38

V podstate ano. Neslo o spojeni 2 statu, ale o zabrani jednoho druhym. Ale obcane to tak chteli a pomohli si. USA, Francie a Sovetsky Svaz nebyli proti, takze to bylo OK.

A. Alda 7.11.2019 12:14

Žel, máte pravdu.

M. Tichý 7.11.2019 8:27

Respekt k 40 nevéprávné kolonii Východního rudého sultanátu, který ani po 30 letech obrovských finančních transferů se není schopný dotáhnout na dohled ekonomické a společenské úrovně demokratického zbytku....hmmm.

J. Schwarz 7.11.2019 13:05

Ona Vyšná Lhota taky není schopná / ani po finančních transferech ze státního rozpočtu / schopná vyrovnat se třeba Praze. Z jednoduchého důvodu - v Praze je víc prachů, kdo chce udělat kariéru jde do Prahy a ne do Vyšnej Lhoty. Jenom lidi ze Lhoty mají víc dětí než pražáci, vychovávají je, platí a když jsou děti chytré a schopné, odejdou do Prahy kde se mají líp nejen ony, ale ani pražáci na tom nejsou škodní. Stejné je to s "méně vyvinutými regiony". Když se sjednocovala západní Evropa, byly zavedeny kohezní fondy právě kvůli alespoň částečné kompenzaci tohoto problému. Ale jak vidno "západ" by chtěl slíznout jen smetanu a tak se s vouvislosti s kohezními fondy a přerozdělováním imigrantů začíná mluvit o nedostatečné vděčnosti a solidarity východu se západními "dárci". Jenže nejde o žádné dárky stejně jako není darem kompenzace ze strany firmy pokládající kabel za poježděné a rozkopané pole. Z hlediska regionů sjednocení Evropy a "volný pohyb" prospívá bohatším regionům. A proto platí

V. Církva 7.11.2019 8:02

No to je trdlo. Tak pád socialismu v NDR chtěli jenom disidenti? Jistě, v NDR byla mnohem větší kontrola, takže normální člověk měl zavřenější oči než u nás a hlavně držel pusu a krok. Proč pak ale chtěli Němci přes Prahu do Německa? A zeď bořilo jen pár disidentů. Prdlajs, sebestřednost.

Rozpad komunismu by byl i bez disidentů, především kvůli ekonomice. Ale jedna nejpodstatnější myšlenka v článku je. Druhou podmínkou, aby v Evropě mohl proběhnout mírumilovně byl Gorbačov. Disidenti někdy situaci jen komplikovali, a v hodně slušných lidech trockisté jako Šabatovi nebo umělci z Charty dodnes vyvolává menší či větší nechuť.

Oslavy 17 listopadu si zprivatizovali dnešní university a tehdejší disidenti. Patří ale všem, pokud někomu víc, tak především Tehdejším studentům, z politiků pak naprosto zapomenutému Gorbačovovi.

Co se týká těch pláců o AfD a rozdělení společnosti, to už bych pána poslal do blázince. Občané Polska, NDR, ČR či Maďarska dostali komunismem očkování, aby nevěřili ideologiím odtrže

J. Koutský 7.11.2019 8:05

A tohle napíšete v den 102.výročí VŘSR? 8-o

V. Novák 7.11.2019 10:00

Tak neinformovaní byli jen někde. Ve východním Berlíně a okolí běžně poslouchali západoberlínskou televizi i Deutche Welle a totéž platí o celém západě NDR. Západněmecké vysílání se nedostalo k Drážďaňákům, těm se ostatní smáli.

A to vysílání se nesmělo rušit, ne jako u nás SE. Z toho by byl mezinárodní incident, jaký si NDR nemohla dovolit.

P. Aron 7.11.2019 10:17

Nevím, jaká byla situace v Německu ale nejspíše dost podobná jako u nás. A u nás disidenti ostatně vesměs z řad bývalých komunistů chtěli socialismus jen vylepšovat. Ostatně jasně to řekl Václav Havel :

Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socia­lismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků a vykořisťovat v nich lidi, a tak dále a tak dokola. Byly to všechno lži.

I. Mertl 7.11.2019 13:29

Tak, občané Východu dostávali půl století očkování, aby nevěřili vlastnímu rozumu, ale pokynům z politbyra, Winstone. A, bohužel, řadě z nich to zůstalo, i když už politbyro je léta v pekle. Co se v mládí naučíš... .

A. Reček 7.11.2019 6:10

Ano, socialismus žije, ale nefunguje a historie to prokázala. Nic ekonomicky efektivního. Navíc kolektivismus + třídní boj = marxistický dávnověk!!

P. Aron 7.11.2019 10:12

Problém je v tom, že se nám to zase vrací jen v méně nápadné formě. Současná levice je poněkud rafinovanější a vše se naučila skrývat do líbivých slov jako lidská práva menšin , většiny jaksi práva nemají protože jsou podle nich z povahy věci ti utlačovatelé, analogie s třídním bojem. Solidarita, inkluze to máme místo kolektivismu. A dohromady je to vše současná levice = neomarxismus.


Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...