Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
10. června 2018 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prudké bouře trápily od pátku také Německo či Maďarsko

Bouřka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka - ilustrační foto | foto: Tomáš Bláha

BERLÍN/BUDAPEŠŤ Silné bouře od pátku sužovaly Německo, Maďarsko či Francii. U dolnosaského Hamelnu blesk usmrtil muže. V jihomaďarském Dombóváru zahynuli čtyři lidé, když se v noci na sobotu na jejich vůz vyvrátil strom, informovala v neděli agentura DPA.

V mnoha německých spolkových zemích museli na místa postižená bouřemi vyjíždět hasiči a záchranáři. Voda zaplavovala ulice a sklepy. Obzvlášť vážná byla situace v noci na dnešek v Heilbronnu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko a také v částech Porýní-Falce a Saska. Přerušeny musely být některé koncerty pod širým nebem.

Kolem městečka Bitburg na úplném západě Německa do terénu vyjelo více než 900 hasičů. Po prudkých lijácích ze sobotního večera tam byl částečně vyhlášen poplach. Podle německé meteorologické služby v oblasti spadlo během několika hodin v průměru až 80 litrů deště na čtvereční metr, zaplavena byla více než stovka sklepů. Povodňová vlna se prohnala obcí Dudeldorf, kde zaplavila mimo jiné několik automobilů. 

Také v Heilbronnu se ulice proměnily v potoky. V místním okrese zaznamenala policie 450 zásahů. Voda zaplavovala především sklepy a podzemní garáže, ale také hlavní hasičskou stanici v Heilbronnu. Zpěvačka Sarah Connorová musela zrušit koncert, na němž se očekávalo kolem 3500 fanoušků.

O život přišlo několik lidí, jednoho muže usmrtil blesk

Koncerty pod širým nebem byly zrušeny také v bavorských městech Řezno a Marktleuthen, který leží poblíž hranice s Českou republikou. Lehká zranění utrpěli dva lidí v automobilu u saského města Döbeln, když narazili do vyvráceného stromu. Stromy v oblasti spadly na více silnic, některé ulice byly zaplaveny.

Podobná situace byla v Porýní a Porúří. V noci na dnešek muselo být odkloněno 15 letů od letiště Kolín/Bonn. V centru Düsseldorfu si do dnešního rána zaplavené sklepy, podjezdy a garáže vyžádaly sérii výjezdů hasičů.

Bouřková voda zaplavila rovněž centrum durynského Meiningenu. I tady velké vodě neodolaly některé stromy a hasiči vyjížděli k mnoha zaplaveným sklepům.

Už v pátek usmrtil blesk u dolnosaského Hamelnu na cyklostezce podél řeky Vezery muže z Itálie.

Rovněž v pátek přišli o život čtyři lidé v jihomaďarském Dombóváru, když se 40metrový strom vykořeněný prudkými nárazy větru zřítil na jejich osobní automobil. Podle agentury MTI přežil pouze jeden člověk ve voze.

V obci Saint-Avold na severovýchodě Francie musela být v sobotu evakuována místní klinika, když voda zaplavila přízemí. Do jiných nemocnic muselo být přemístěno i 11 matek s malými dětmi.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.