Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průmyslová zóna Kesong v KLDR se opět otevřela Jihokorejcům

Svět

  10:45aktualizováno  12:04
Jihokorejští podnikatelé se v pondělí vrátili do společné průmyslové zóny v severokorejském Kesongu, která po pětiměsíční přestávce obnovuje provoz. Zónu uzavřely severokorejské úřady na jaře během stupňujícího se napětí na poloostrově, ale minulý týden se obě země dohodly na opětovném uvedení do provozu.

Průmyslová zóna Kesong foto: Reuters

Přibližně v 8:30 místního času (01:30 SELČ) desítky aut, kamionů a jihokorejských zaměstnanců překročily ostře střeženou hranici mezi oběma Korejemi. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení uvedlo, že v pondělí se má do komplexu vrátit 820 jihokorejských manažerů a dalších pracovníků a 400 z nich by tam mělo zůstat i přes noc. Jejich prvním úkolem bude zkontrolovat výrobní zařízení a posoudit, jak rychle bude možná plná obnova provozu.

"Byl bych rád, kdybychom mohli pracovat společně jako dřív," řekl AFP majitel jedné firmy působící v zóně, padesátník, který si nepřál prozradit své jméno.

Průmyslová zóna Kesong

Kesong vznikl v roce 2004 na severokorejské straně společné hranice a byl jedním ze zřídkavých symbolů mezikorejské spolupráce. V komplexu se nachází 123 jihokorejských továren, pro než pracuje 53 000 severokorejských dělníků. KLDR tedy dodává levnou pracovní sílu, zatímco Jižní Korea finance a know-how.  

Letos v dubnu Pchjongjang komplex uzavřel a stáhl z něj své dělníky. Stalo se tak během napjatých týdnů plných válečnické rétoriky, které následovaly po třetím severokorejském jaderném pokusu a nové várce mezinárodních sankcí proti komunistickému režimu.

Při předchozích konfrontacích zůstával Kesong ušetřen.

Znovuotevření zóny je označováno jako testovací, více než polovina jihokorejských firem, které v Kesongu působí, ale vyzvala své severokorejské zaměstnance, aby přišli do práce, sdělilo ministerstvo.

Oba korejské státy se minulý měsíc dohodly na spolupráci při obnovení provozu zóny, která je pro KLDR významným zdrojem tvrdé měny (více čtěte ZDE). V rámci dohody KLDR souhlasila s jihokorejským požadavkem otevřít Kesong pro zahraniční investory; tento krok Soul považuje za záruku toho, že KLDR již komplex v budoucnosti neuzavře.

Soul rovněž požadoval odškodnění pro své podniky, které přišly kvůli uzavření zóny o stovky milionů dolarů. Nakonec obě strany zřejmě dosáhly kompromisu v podobě zmrazení daní a daňových úlev pro jihokorejské firmy v letošním roce.

Delegáti Jižní Koreje a KLDR dojednali znovuotevření společné průmyslové zóny Kesong

Delegáti Jižní Koreje a KLDR dojednali znovuotevření společné průmyslové zóny Kesong

Kesong zůstává zranitelný

Experti nicméně Kesong považují za zranitelný vůči vrtkavosti vztahů mezi oběma korejskými státy, ať už by poskytnuté záruky byly jakékoliv.

"Je dobré, že se zóna zase otevírá, ale zároveň je mi těžko u srdce. Utrpěli jsme příliš velké ztráty," řekl agentuře AP ředitel firmy Mansun Corporation, která kvůli uzavření komplexu přišla v přepočtu o 123 milionů korun. Ještě v pondělí by se ovšem do práce měla vrátit polovička z 1350 severokorejských zaměstnanců firmy.

V zóně působí mnoho podobných malých a středních firem. Podle odhadů vinou pětiměsíčního výpadku tyto společnosti přišly o ekvivalent téměř 18 miliard korun. Prý budou potřebovat více než rok, aby své podnikání vrátily do dřívějších kolejí.

Barikáda před průmyslovou zónou Kesong, která patří Severní i Jižní Koreji

Barikáda před průmyslovou zónou Kesong, která patří Severní i Jižní Koreji

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY AŽ 33.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč