Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němečtí křesťané ztrácejí víru v Boha. Neexistuje podle čtvrtiny katolíků a třetiny protestantů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Berlín Stále více německých křesťanů už nevěří v Boha. Mezi katolíky jich o jeho existenci není přesvědčena čtvrtina, mezi protestanty dokonce třetina. Skeptičtí jsou Němci podle průzkumu veřejného mínění pro magazín Der Spiegel i k dalším základům církevního učení.

„Miliony Němců, kteří se pozoruhodně stále považují za křesťany, se vzdálily daleko od horkého jádra víry s jeho tajemstvími a záhadami,“ shrnuje výsledky průzkumu magazín, podle něhož počet křesťanů, kteří odmítají základní církevní dogmata, v posledních letech stoupá.

Zatímco v roce 2005 věřilo v Boha 85 procent katolíků a 79 procent protestantů, nyní je jich jen 75 procent, respektive 67 procent. O tom, že je Ježíš božím synem, je přesvědčeno 63 procent katolíků a 57 procent protestantů.

Zmrtvýchvstání jako problém

Skeptičtí jsou němečtí věřící i k dalším těžko odmyslitelným stavebním kamenům svých náboženství. Z katolíků, kteří věří v Boha, jich jen 61 procent věří, že Ježíš vstal z mrtvých. U stejné skupiny protestantů jich je ještě o tři procentní body méně.

Pochybnosti dávají najevo také, pokud jde o trojjedinost Boha, existenci andělů nebo život po smrti. V ten věří 53 procent katolíků a 41 procent protestantů. V roce 2005 jich bylo ještě 65 procent, respektive 49 procent.

O existenci ďábla je mezi všemi dotázanými přesvědčeno 26 procent lidí a o pekle jako místě trvalého zatracení dokonce jen procent 13.

Der Spiegel výsledky průzkumu interpretuje i tak, že řadě Němců stále imponuje morální učení Ježíše a jsou rádi součástí církevní komunity, která přispívá ke stabilitě v jejich životě, ale pro své přesvědčení už nepotřebují nadpřirozeno.

V Německu se zhruba 28 procent obyvatel označuje za katolíky, dalších 26 procent za protestanty. Dohromady tyto dvě skupiny čítají 45 milionů lidí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....