15. června 2016 9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Průzkumy budoucnosti Británie v EU nevěří. Favorizují stoupence brexitu

Starosti Davida Camerona. Když britský premiér slíboval občanům referendum o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosti Davida Camerona. Když britský premiér slíboval občanům referendum o... | foto: ČTK

LONDÝN Příznivci odchodu Británie z Evropské unie převážili nad odpůrci takzvaného brexitu ve čtyřech aktuálních průzkumech veřejného mínění. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Nejprodávanější britské noviny - bulvární deník The Sun - své čtenáře vyzval, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro odchod z evropského bloku.

Podle průzkumu agentury YouGov pro list The Times by odchod své země z EU nyní podpořilo v referendu 46 procent dotázaných, zatímco setrvání v bloku jen 39 procent. Jedenáct procent respondentů se stále nerozhodlo a čtyři se nechystají jít hlasovat vůbec. Průzkum pro list The Times, který YouGov zveřejnila minulé pondělí, ještě přisuzoval náskok jednoho procentního bodu zastáncům setrvání Británie v EU.

Také v anketě agentury ORB pro list The Daily Telegraph vedou zastánci brexitu se 49 procenty nad jeho odpůrci s 48 procenty. A navrch mají odpůrci EU i v průzkumu agentury ICM (53 ku 47 procentům).

Vlivný deník The Sun mezitím vyzval své čtenáře, aby v referendu 23. června hlasovali pro brexit. „Toto je naše poslední šance, jak se dostat z nedemokratické bruselské mašinérie... a je na čase, abychom se jí chopili,“ uvedl v redakčním úvodníku The Sun, který vlastní mediální magnát Rupert Murdoch. „Musíme se osvobodit od diktátorského Bruselu,“ stojí dál v úvodním textu listu, který vychází denně v 1,7 milionu kusů.

Nejnovější průzkum agentury ComRes, který večer zveřejnil The Sun, ukázal, že zastánci setrvání v unii sice dál vedou, jejich vedení se však smrsklo o plných deset procentních bodů na pouhý jeden bod. Telefonní průzkum u více než 1000 lidí zjistil, že pro zachování země v EU je 46 procent ve srovnání se 45 procenty zastánců nezávislosti Británie na EU. Předešlý průzkum ComRes pro list Daily Mail a televizi ITV z 19. května ještě ukazoval, že zastánci EU vedou nad odpůrci o 11 procentních bodů.

Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a velký stoupenec brexitu.
Britský expremiér Gordon Brown.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes vyzval příznivce své strany k hlasování pro setrvání Británie v Evropské unii. Corbyna řada odpůrců brexitu obviňuje, že pro odvrácení odchodu Británie z EU toho nedělá dostatek. Hlasy labouristických voličů přitom řada analytiků vnímá jako zásadní pro výsledek referenda.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz