Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská vakcína má putovat do Palestiny přes Izrael. Občané požadují blokádu, nebo propuštění zajatců

Izraelští vojáci na vše dohlížejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští vojáci na vše dohlížejí. | foto: AP

Jeruzalém/Praha Napjaté vztahy mezi Izraelem a Palestinou ovlivňují distribuci vakcíny. Ruský Sputnik V se má transportovat přes území Židovského státu i do rukou úhlavního nepřítele organizace Hamás. To se nelíbí některým občanům a požadují propuštění válečných zajatců. Lidskoprávní organizace naopak vyzývají Izrael k solidaritě.

Izrael podle vyjádření čelních představitelů dovolí přes svoje území transportovat ruskou vakcínu, která putuje na území Palestiny. Úřady mají podle prosincové dohody s Ruskem objednané čtyři miliony dávek látky Sputnik V. Rusové ve čtvrtek poslali první dovážku – 5 000 dávek, ty by měly dorazit o víkendu, informuje server Al Jazeera.

Testování na koronavirus v Izraeli.
Uprostřed pekla. Hranice mezi Izraelem a pásmem Gazy je zaplněná kouřem a...

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrteční zprávě uvedlo, že vakcíny jsou „dar“ od Kremlu a přednostně jimi budou očkováni zdravotníci, uvádí deník Jerusalem Post. Ve vyjádření se nicméně píše, že palestinští předáci jeruzalémské představitele o transport oficiálně nepožádali. Pokud by žádost podali, ministerstvo zdravotnictví by se poradilo s premiérem Benjaminem Netanjahu.

Anonymní zdroj obeznámený s vládním postojem uvedl, že Izrael transportu bránit nebude. Jak přesně se vakcíny budou doručovat, zůstává tedy nejasné.

Dvě strany mince

Vakcíny mají putovat na území Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu, kde se zatím na rozdíl od Izraelu neočkuje. Tam ale proti zamýšlené distribuční cestě vzniká odpor. Ostře se vymezila například rodina Goldinových, jejichž syna drží od roku 2014 v zajetí organizace Hamás, která ovládá území Pásma Gazy. Skupina Izraelců s podobným osudem vyzvala vládu k blokádě transportu, dokud Palestinci nepropustí zajatce.

„Kdokoliv doručí vakcínu teroristům z Hamásu a nepožaduje zároveň návrat zajatých vojáku, ztratil zdravý rozum,“ píše rodina Goldinových v prohlášení. „Vyšleme tak zprávu, že krev našich vojáků pro nás nic neznamená,“ dodávají.

Druhou stranu mince představují lidskoprávní organizace. Ty apelují na Izrael, že distribuce vakcíny nemá být záležitostí politiky, dokonce tvrdí, že Židovský stát je spoluodpovědný za vakcinaci na částech území Palestiny.

Mezinárodní organizace Human Rigts Watch v pondělí Izrael vyzvala, aby na okupovaném území začal očkovat i Palestince. Lidskoprávní organizace se opakovaně odvolávají na Čtvrtou Ženevskou úmluvu z roku 1949. „Nic neospravedlní realitu dneška v určitých částech Západního břehu Jordánu, kde lidé z jedné strany ulice vakcínu dostávají a druzí ne na základě toho, zda jsou Židé, nebo Palestinci,“ shrnuje územní ředitel organizace Human Rights Watch Omar Shakir pro server Al Jazeera.

Vláda Jeruzaléma minulou neděli pod tlakem lidskoprávních organizací potvrdila, že začne očkovat Palestince vězněné na svém území. V přepočtu na obyvatele je Izrael nejrychleji očkující země na světě. Skoro dva miliony Izraelců již mají první dávku očkování za sebou, téměř 170 000 lidí dostalo i druhou. 

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!