Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za dopravní kolaps v Suezu nemohla. Mladá lodní kapitánka se stala terčem útoku dezinformátorů

Marwa Elselehdar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marwa Elselehdar | foto: Facebook Marwy Elselehdar

Káhira Pohledná egyptská kapitánka Marwa Elselehdar se stala terčem internetového hoaxu, který tvrdil hned po incidentu, že může za dopravní kolaps v Suezském průplavu. Zpříčení obrovské nákladní lodi s názvem Ever Given znamenal pro svět šok s nedozírnými ekonomickými následky.

V době, kdy k zablokování průplavu došlo, působila Elselehdarová jako první důstojník na lodi Aida IV v Alexandrii. Tehdy si ve zprávách přečetla, že je viníkem vzniklého kolapsu. „Byla jsem v šoku,“ vyjádřila se pro BBC.

Marwa Elselehdar - první egyptská kapitánka
Suezský průplav zablokovaný plavidlem Ever Given, jednou z největších...

Zvěsti o roli Marwy Elselehdarové v incidentu lodi Ever Given měly být zveřejněné zpravodajským serverem Arab News, ale titulek společně s fotografiemi byly přebrány z jiného původního článku, který naopak představoval Marwu jako první egyptskou ženskou kapitánku. Upravený obrázek byl mnohokrát sdílený na sociálních sítích.

„Nemám ponětí, kdo to mohl udělat a proč. Myslím si, že jsem cílem klepů, protože jsem úspěšná žena ve svém oboru nebo možná protože jsem Egypťanka, nevím,“ uvedla devětadvacetiletá kapitánka.

Není to poprvé co Elselehdarová čelí podobnému nařčení v oboru, ve kterém historicky dominují muži. Podle Mezinárodní námořní organizace tvoří v současnosti ženy v námořnictvu pouze dvě procenta ve světovém měřítku.

Kapitánka ve svých studentských letech milovala moře a následovala svého bratra na specializovanou školu, i když v době, kdy podávala přihlášku, přijímali pouze muže, dostala po přezkoumaní žádosti tehdejším egyptským prezidentem Husním Mubarakem od instituce zvláštní povolení k nástupu.

V průběhu studií čelila Marwa sexismu na každém kroku. „Na palubě byli samí starší muži s různou mentalitou, takže bylo pro mě hodně obtížné najít někoho stejně smýšlejícího, abychom spolu mohli komunikovat. Bylo náročné tím projít sama a dokázat to překonat, aniž by to nějak ovlivnilo moje duševní zdraví.“

„Lidé v naší společnosti stále neberou představu žen pracujících daleko na moři pryč od rodiny, ale když děláte to, co milujete, není nutné usilovat o souhlas a pochopení každého,“ dodala Elselehdarová.

Po ukončení školy se Marwa stala prvním důstojníkem a kapitánkou lodi Aida IV. V roce 2015 to byla první loď, která proplula nově rozšířený Suezský průplav. V té době byla Elselehdarová nejmladší a první egyptskou kapitánkou. V roce 2017 jí udělil poctu egyptský prezident Abdel Fattah El-Sisi.

Když se na sítích začaly roznášet pomluvy ohledně její účasti na incidentu v Suezském průplavu, měla kapitánka Elselehdarová strach o svou reputaci a obávala se, jaký to bude mít dopad na její kariéru.

„Ten falešný článek byl v angličtině, takže se šířil i do dalších zemí. Snažila jsem se pracně vyvrátit to, co v tom článku bylo napsané, protože to ovlivňovalo moji pověst, a veškeré úsilí, které jsem vyvinula, abych byla tam, kde jsem teď.“

Komentáře pod článkem byly vůči ní hodně negativní a některé až drsné, ale našly se i příspěvky, které jí vyjadřovaly podporu. „Rozhodla jsem se soustředit na veškerou podporu a lásku, které se mi dostává, a můj hněv se změnil ve vděčnost. Musím také uznat, že mi stoupla popularita,“ řekla Marwa.

Příští měsíc čekají Marwu Elselehdarovou závěrečné zkoušky na plnou hodnost kapitána a doufá, že bude nadále vzorem pro ženy v námořním odvětví. „Moje zpráva pro všechny ženy, které chtějí pracovat v námořnickém oboru, je aby bojovaly za to, co milují a nedovolily, aby je nepřízeň ovlivnila.“

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!