Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

První hmatatelný důsledek brexitu. Z regálů zmizela populární pomazánka Marmite

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Málokterá věc dokáže Brity rozhodit víc, než když se musejí vzdát některých svých tradičních zvyků. Mezi ně patří i obliba pomazánky z kvasnicového extraktu s názvem Marmite. Od čtvrtečního odpoledne není možné pochoutku, kterou – jak zní reklamní slogan – „polovina Britů miluje a druhá nenávidí“, objednat v online shopu největšího obchodního řetězce Tesco.

Oblíbená britská kvasnicová pomazánka Marmite. foto: Wikimedia

Také v kamenných pobočkách a skladech se zásoby povážlivě ztenčily a leckteré regály zely několik dní prázdnotou. „Část Velké Británie není od čtvrtka zásobována marmitem,“ napsal k tomu list The Guardian a dodal, že se jedná o první hmatatelný důsledek brexitu.

Studenti z EU nebudou ve Skotsku platit příští dva roky školné. Brexit se jich nedotkne

Poté co britští voliči koncem června rozhodli o odchodu z Evropské unie, ztratila britská libra sedmnáct procent své hodnoty. Pro výrobce pomazánky, jímž je nadnárodní společnost Unilever, přinesly měnové výkyvy i vyšší náklady na nákup surovin v eurech a dolarech.

Proto chce nyní koncern své výrobky, včetně marmite, zdražit až o deset procent. Řetězec s tím ale nesouhlasil, a tak přerušil všechny objednávky. Pro veřejnost pak vydal prohlášení, že zboží chybí kvůli problémům na straně dodavatele.

Obchody musely ustoupit a zdražit

Pomazánka, která se prodává již přes století, je vyráběna z kvasnicového extraktu používaného při výrobě piva. Britové si kyselo-kořeněnou pastu mažou zpravidla na toasty, používají ji ale i jako dochucovadlo.

Finanční šéf Unileveru Graeme Pitkethly prohlásil ve čtvrtek při představení čtvrtletních výsledků koncernu, že doufá, že spor „bude rychle vyřízen“, a naznačil, že ostatní řetězce již ve svém odporu polevily a přistoupily na zvýšení ceny.

Ve čtvrtek večer pak koncern v reakci na zprávy médií vydal tiskovou zprávu, že situace s dodávkou marmite již byla vyřešena a zboží je znovu k dispozici „v plném rozsahu“.

Téma se v minulých dnech silně odráželo i na sociálních sítích. Například klíčové slovo #marmite se během krátké doby probojovalo mezi deset nejfrekventovanějších pojmů používaných britskými uživateli Twitteru. Řada uživatelů ve svých komentářích napsala, že nízký kurz libry je pouze záminkou pro zdražení.

Kvasnicová pomazánka Marmite je totiž vyráběna v Británii a většina potřebných surovin pochází z domácích zdrojů, a proto by neměla podléhat měnovým výkyvům.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!