21. dubna 2019 22:34, aktualizováno 22. 4 7:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Severomakedonci si prezidenta nezvolili, rozhodne druhé kolo

První kolo prezidentských voleb v Republice Severní Makedonie zřejmě ovládne... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První kolo prezidentských voleb v Republice Severní Makedonie zřejmě ovládne... | foto: Reuters

Skopje Voliči v Severní Makedonii poslali do druhého kola prezidentských voleb kandidáta vládnoucí koalice, sociálního demokrata Steva Pendarovského se 42,84 procenty hlasů. Spolu s ním postoupila zástupkyně bývalé vládnoucí a nyní hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE Gordana Siljanovská Davková, která skončila jen těsně za ním a dostala 42,24 procenta hlasů. Vyplývá to ze sečtení 99,7 procenta hlasovacích lístků. Druhé kolo hlasování se uskuteční 5. května.

Až na třetím místě skončil kandidát menších stran etnických Albánců Blerim Reka s 10,58 procenty hlasů. Volební účast byla 41,8 procenta. Výše volební účasti byla ostře sledovaná, protože volby mohly být uznány za platné jen v případě, že se jich zúčastní minimálně 40 procent registrovaných voličů.

Hlavní rozdíly v předvolebních kampaních obou postupujících do druhého kola - Pendarovského a Siljanovské - se týkaly přístupu k loňské prespanské dohodě, která ukončila letitý spor s Řeckem o název bývalé jugoslávské republiky. Na jejím základě se země letos přejmenovala na Severní Makedonii.

Pendarovski dohodu podporuje, neboť ji prosadila vládní koalice Sociálnědemokratického svazu premiéra Zorana Zaeva (SDSM) a dvou parlamentních stran reprezentujících albánskou menšinu - Demokratické unie pro integraci (DUI) a Aliance pro Albánce. Naproti tomu VMRO-DPMNE proti změně názvu země vedla ostrou kampaň, a proto se od ní distancuje i Siljanovská.

ČTK