1. dubna 2019 19:48, aktualizováno  21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Seriálový prezident skutečnou hlavou státu? Politická nezkušenost vítěze prvního kola na Ukrajině se voličům líbí

Záběr ze seriálu Sluha národa. Zelenskyj v něm hraje prezidenta Vasyla... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr ze seriálu Sluha národa. Zelenskyj v něm hraje prezidenta Vasyla... | foto: Reprofoto/YouTube: Слуга народа

Kyjev Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj nemá žádné politické zkušenosti, ale pro Ukrajince, kteří ho už v televizi v roli hlavy státu viděli, to není žádný problém.

Jednačtyřicetiletý komik možná převezeme skutečnou vládu nad zemí a půjde ve stopách muže, jehož hraje v populárním sitcomu - běžného učitele, který se nečekaně stane prezidentem a sjednotí rozdělený stát, napsala v pondělí v profilu Zelenského agentura AP.

Volodymyr Zelenskyj ve volebním štábu.
Volodymyr Zelenskyj.

Zelenského bodré vystupování a pohotové vyjadřování v kampani silně připomínalo jeho roli v seriálu Sluha národa - učitele, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla, když se v internetu bleskem rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Standardní prezidentskou kampaň ale Zelenskyj před prvním kolem odmítl vést a jeho politický program zůstává záhadou.

Zelenského televizní postava Vasyl Holoboroďko vypadá na první pohled příliš dobrosrdečně a naivně, aby mohla přežít v krutém světě ukrajinské zkorumpované elity. Rychle se ale učí a brzy se stává silným vůdcem schopným porazit své tvrdé a zkušené soky, aniž by ztratil svou bezúhonnost. Sitcom je plný vulgarit a syrového humoru, ale když se Holoboroďko vyjadřuje k hrozbám pro svou zemi, mluví vážně.

Poslední díl seriálu Sluha národa vysílaný těsně před prvním volebním kolem ukazuje Holoboroďka ve vězení, kam byl uvržen po lživých obviněních ze strany svých nelítostných nepřátel. Najatí kriminálníci se pokoušejí ho zabít, ale Holoboroďko přežívá a uniká, jen aby svou zemi nalezl hluboce zuboženou a rozdělenou na pašalíky, což má být odkaz na separatistický konflikt v Donbasu. Zelenského Holoboroďko ale nakonec ve funkci hlavy státu zemi přináší mír, prosperitu a jednotu.

Voliči do Zelenského vkládají naděje

Petro Porošenko, obhajující prezidentský mandát, takového cíle není schopen dosáhnout; Zelenského volební úspěch je založen na nadějích voličů, že v reálném světě bude stejně úspěšný jako Holoboroďko v televizním seriálu. Pro Ukrajince, kteří ho volili, je absence politické zkušenosti Zelenského velkou výhodou, je to vítaný ústup od chování známých politických figur. Porošenko i expremiérka Julija Tymošenková, kteří byli v prvním kole na druhém a třetím místě, se na politické scéně pohybují více než deset let.

Zelenského rodným jazykem je ruština, což mu pomohlo získat hlasy i na ruskojazyčném východě a jihu země. Na veřejnosti se během kampaně objevoval jen málo, o svých politických ani ekonomických plánech nemluvil. Odmítá ale Porošenkovo tvrzení, že je málo zkušený na to, aby se postavil Rusku. Po prvním kole prohlásil, že přinutí Moskvu, aby nejen vrátila Krym a území obsazené rebely, ale aby za „nechutnou a příšernou loupež“ zaplatila kompenzaci.

Porošenko se snažil očernit Zelenského jako loutku miliardáře Ihora Kolomojského žijícího v Izraeli, který Zelenského podporuje. Uznávaný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko připouští, že Kolomojskyj může doufat, že by mu Zelenského úspěch mohl prospět.

Od Kolomojského, na jehož televizním kanálu se seriál Sluha národa vysílá, se ale Zelenskyj možná dokáže distancovat. „Kolomojskyj se pokusí nasadit do Zelenského týmu své lidi a do Zelenského hlavy své myšlenky, ale možná s tím bude mít problém,“ řekl Fesenko agentuře AP.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...