Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Těsný souboj v Rakousku. Populista Hofer vede, čeká se na korespondenční hlasy

Prezidentští kandidáti Alexander van der Bellen and Norbert Hofer během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti Alexander van der Bellen and Norbert Hofer během... | foto: Reuters

VÍDEŇ Nedělní druhé a rozhodující kolo prezidentské volby v Rakousku bude mimořádně těsné, jméno nové hlavy státu tak zřejmě bude známo až v pondělí. Vyplývá to z odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností, které nejdříve mírně upřednostňovaly kandidáta pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, poté jeho rivala ze strany Zelených Alexandera Van der Bellena, ale nyní už opět mírně navrch získal nacionalista Hofer.

V rakouských prezidentských volbách podle předběžných výsledků oznámených po 19. hodině vede Hofer s 51,9 procentem hlasů nad Van der Bellenem. Klíčové tak budou korespondenční hlasy, kterých se čeká téměř 900 tisíc. Podle odhadů nakonec korespondenčně hlasovalo kolem 700 tisíc voličů. Volební komise by mohla oznámit výsledky ještě v neděli večer, ale ty budou právě bez započtení korespondenčního hlasování. Výsledek „obálkového“ hlasování bude znám zřejmě až v pondělí.

Výsledek nadějný pro Hofera zveřejnil portál ministerstva vnitra. Už první odhady pouzavření volebních místnostní ukazovaly, že souboj o prezidenstké křeslo bude velice vyrovnaný. Třeba Institut SORA ve svých odhadech pro stanici ORF oběma kandidátům přisoudil 50 procent. Společnost ARGE zatím upřednostňovala Hofera se ziskem 50,2 procenta hlasů, zároveň ale upozornila, že bez započtení korespondenčního hlasování k nedělním výsledkům zřejmě nebude možné vítěze vyhlásit.

„Budeme si muset počkat do zítřka,“ řekl Hofer, který se během volební kampaně vymezil proti přistěhovalectví, migrantům i Evropské unii. „Tohle si nikdo z nás nepřál. Oba dva jsme se chtěli dobře vyspat,“ dodal. Stejný názor na výsledky voleb vyslovil i Van der Bellen.

K volebním urnám v neděli podle odhadů ARGE přišlo 72 procent voličů, což je o 3,5 procentního bodu více než před měsícem v prvním kole, kdy hlasovalo 68,5 procenta voličů.

Napětí až do konce

Před druhým kolem se očekávalo podle průzkumů spíše Hoferovo vítězství. Pokud vyhraje Hofer, bude to mít pro rakouskou politickou scénu zřejmě dalekosáhlé následky. Zástupce Svobodných, který se vymezil proti uprchlíkům a migraci i proti hlubší integraci Evropské unie, totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Řádné volby jsou plánovány na rok 2018. V těch posledních před třemi lety zvítězili sociální demokraté, druzí byli lidovci a třetí FPÖ.

Pokud Hofer skutečně zvítězí, bude to pro Svobodné dosud největší volební úspěch, neboť tato radikální strana dosud neměla žádného prezidenta. V čele alpské republiky také vůbec poprvé od konce druhé světové války stane pravicový populista. Generální sekretář FPÖ Herbert Kickl podle APA nepochybuje, že vítězem je skutečně jejich kandidát.

„Jsem přesvědčen, že na konci, až bude sečten poslední hlas, bude jméno spolkového prezidenta znít Norbert Hofer,“ řekl Kickl. Generální sekretář již poděkoval všem voličům a neděli označil za den radosti a vděčnosti, neboť se lidé nenechali přemluvit Bruselem a politickými stranami, které v posledních týdnech vedly protihoferovskou kampaň.

Dobrá nálada panuje i ve volebním štábu Zelených, který výsledky odhadů přivítal s radostí a potleskem, že Van der Bellen se dokázal na svého soka výrazně dotáhnout, ačkoli průzkumy Hofera mírně favorizovaly. Zelení tak nadále neztrácejí naději a vyčkávají na oficiální výsledky.

Norbert Hofer: „vlídná tvář“ Svobodných

 • Kandidát FPÖ, zkráceně Svobodní, a druhý místopředseda Národní rady. V prvním kole získal podle dosavadních výsledků 36,4 procenta hlasů.
 • Vystudovaný letecký inženýr je považován za „vlídnou tvář“ Svobodných.
 • Mezi kandidáty je výrazně nejmladší. Je jedním z hlavních ideologů strany, zároveň však působí uhlazeně. A skutečnost, že trpí částečnou kvadruplegií (ochrnutím všech čtyř končetin) od doby, kdy se v roce 2003 zřítil při paraglidingu, údajně vyvolává soucit voličů.
 • Hofer je zarytým odpůrcem imigrace, chodí s pistolí, někdy dokonce i do parlamentu, protože prý se bojí migrantů, a tak - jak říká - nastal čas se ozbrojit.
 • Uvedl, že pokud se stane prezidentem, rozpustí parlament a vypíše nové předčasné volby. Jako prezident prý nepůjde stávající vládě na ruku, ale bude jejím tvrdým oponentem.
 • Bezvýhradně prosazuje restriktivní přístup vůči cizincům anebo uzavření hranic v souvislosti s migrační krizí.
 • V poslední televizní debatě před volbami prohlásil, že pokud by se stal prezidentem, „začali by se mnozí divit, co všechno je najednou možné“. Vídeňský list Die Presse to komentoval slovy, že u Hofera „na malou chvilku pod jeho beránčím rouchem prosvitlo, že je ve skutečnosti vlkem“.
 • ,

  Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

  Epidemiolog Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

  Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

  Epidemiolog Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

  Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

  Epidemiolog Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

  Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
  Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

  Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...