Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První obrázky Američanů v Sýrii: speciální jednotky používají proti IS i ‚laserovou pistoli‘

Americké speciální jednotky v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké speciální jednotky v Sýrii. | foto: Repro France 24

WASHINGTON/PRAHA Vyšleme do Sýrie dalších 250 členů speciálních jednotek, slíbil v pondělí v německém Hannoveru americký prezident Barack Obama. Dosud jich tam operovalo padesát. Televizi France 24 se náhodou povedlo zachytit činnost těcto elitních vojáků operujících „ve stínu“.

Jak Obama zdůraznil, tyto jednotky nepovedou pozemní bojové operace proti Islámskému státu, ale budou pomáhat cvičit místní síly. Současné pověření mluví také o dohledu nad údery spojeneckých letounů - mají zabránit bombardování do „vlastních řad“ a omezit vedlejší ztráty (na civilním obyvatelstvu).

Tohle pověření se dá ale vykládat různě, Američané se zřejmě do bojů i zapojují. Podle expertů se podílí na likvidaci důležitých cílů i klíčových vůdců teroristické organizace Islámský stát. Washington jejich akce ale s ohledem na bezpečnost nijak nekomentuje.

Reportéři televize France 24 dostali na začátku roku exkluzivní přístup k bojujícím Syrským demokratickým silám. Po jejich boku mohli natáčet i boje proti teroristům IS. Náhodou se jim jednou při budování valu buldozerem podařilo natočit i něco jiného.

„To co jsme pak uviděli, nás ohromně překvapilo. Věděli jsme, že v oblasti operují západní speciální síly. Ty ale dávají přednost tomu být neviděny,“ mluví se v dokumentu.

Podle analytiků jsou na záběrech skupinky vojáků spadajících pod Joint Special Operations Command (JSOC), které sdružuje americké speciální síly. Podle Washington Post jde o příslušníky Air Force Tactical Air Command and Air Control Party Specialists (zajišťují zaměřování cílů pro letecké údery), Zelených baretů a Delta Force.

Experti na krátkých záběrech identifikovali odstřelovací pušky Remington, poloautomatický granátomet M-32, ale i vybavení připomínající sekyrky. Opravdovou palebnou sílu ale specialitům poskytuje vybavení, které využívají pro označování cílů pro letadla. Jeden z vojáků používá i na první pohled podivnou pistoli - jde o laserový ozařovač cílů LA-16U. Ten vysílá na označený cíl signál, který pak zachytí vypuštěná raketa nebo bomba a navede jej přesně tam, kam má.

Laserový ozařovač cílů LA-16U.

Specialisté na videu také používají Remote Operations Video Enhanced Receiver (ROVER) - zařízení, které umožňuje vojákům na zemi vidět v reálném čase video ze senzorů umístěných na útočícím letadle.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.