Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

První regulérní volby po 25 letech. V Myanmaru se u uren tvořily několikahodinové fronty

Svět

  12:10aktualizováno  13:51
MANDALAJ/PRAHA - 25 let od posledních regulérních voleb do parlamentu se v Myanmaru otevřely volební místnosti. Podle odhadů je favoritem opoziční strana Národní liga pro demokracii, kterou vede držitelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Nedělní volby jsou pro obyvatele Myanmaru velkou událostí, již od rána se před volebními místnostmi tvořily několikahodinové fronty.

Lidé stojí frontu před volební stanicí ve městě Mandalaj. foto: Reuters

Mají od inkoustu obarvený malíček a na znamení úspěšného hlasování jej před objektivy fotoaparátů zvedají do vzduchu. Voliči po celém Myanmaru (známém také jako Barma) zažívají vzrušení - 25 let od neuznaného vítězství Národní ligy pro demokracii (NLD) se otevřely volební místnosti při relativně svobodných volbách do parlamentu, kterých se účastní i opozice.

Su Ťij má Nobelovu cenu míru, ale prezidentkou Barmy se stát nemůže

Ačkoliv armádní představitelé mají jistou čtvrtinu křesel, prozatím se zdá, že vyhraje právě opoziční NLD, tedy strana, v jejímž čele stojí populární Aun Schan Su Ťij. Ta volby vyhrála již v roce 1990, ale junta tehdy odmítla výsledky voleb uznat a dceru bývalého generála posadila na 15 let do domácího vězení.

Su Ťij dorazila k hlasovací místnosti v Rangúnu v doprovodu bodyguardů.

V 11:00 SEČ se volební místnosti uzavřely. Podle agentury AP se voleb zúčastnilo 80 % oprávněných voličů. „V ulicích je zatím klid,“ popsala atmosféru serveru Lidovky.cz Dorota Šuráňová, která je v myanmarském Mandalaj, tedy druhém největším městě Myanmaru a zároveň centru opoziční NLD, na tříměsíční dobrovolnické praxi. „Průběžné výsledky ale zatím budí příjemné povzbuzení a dobrou náladu,“ dodala.

Kromě populární političky přiměl voliče k volbě NLD příslib změny, demokracie a bezpečí. „Dalším z důvodů, proč má tato strana velkou podporu, je její priorita školství. Místní systém je katastrofický, v jedné třídě je třeba přes 100 žáků,“ popisuje Šuráňová s tím, že lidi láká také představa bezplatných vysokých škol.

Předvolební kampaň: alegorické vozy a tanec

NLD přitom nezahálela ani při předvolební kampani. Ta začala před dvěma měsíci. Oproti české praxi však vypadala značně rozdílně: předvolební plakáty a mítinky nahrazoval rozhlas, tanec na alegorických vozech.

V řadě pohraničních oblastí, kde etnické menšiny pokračují v bojích proti...
Dobrovolníci sčítají hlasy. Na lístku v popředí je vyznačen hlas pro NLD,...

„Od rána do večera, což znamená od čtyř ráno do desíti večer, se tu z megafonů linuly předvolební sliby, nešlo tomu uniknout. Byla to opravdu velká hlučná kampaň,“ popsala předvolební kampaň Šuráňová. „Na televizní debaty se tu nehledí, muselo se zaujmout na ulicích,“ dodala.

Volilo se i v pagodách

Po celé zemi se pak po intenzivních kampaních v neděli ráno otevřelo zhruba 40 tisíc volebních místností. Těmi se staly vyhrazené místnosti ve školách, vládních budovách i pozlacených pagodách, tedy tradičních buddhistických chrámech.

Volby provázela značná omezení.

30 milionů voličů si mohlo vybírat z více než 90 politických stran. Hlasovací právo však bylo upřeno například muslimským menšinám.

Na volby dohlíží mezinárodní, ale i místní pozorovatelé. Ti od rána hlásili, že při průběhu voleb zaznamenali několik nepravidelností. Myanmarská média reportují o nesrovnalostech ve volebních seznamech. Mnoho lidí zde nenašlo své jméno, na druhou stranu se ale v seznamech údajně objevovali lidé, kteří jsou již po smrti. Žádný podvod ani manipulace s hlasy ale dosud hlášena nebyla.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!