Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

První reparace v USA za diskriminaci. Chicagské předměstí plánuje rozdělit 400 000 dolarů na bydlení

„Spolu proti rasismu.“ Další demonstrace se v sobotu konají ve velkých městech na západě Evropy. Protestní akce jsou nahlášené v Londýně, Paříži či Berlíně. Proti rasismu a policejnímu násilí v sobotu protestovali lidé i v několika australských městech a v tchajwanské metropoli Tchaj-peji. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Evaston/Praha - Chicagské předměstí odškodní černošské obyvatele za minulé diskriminační praktiky. Z fondu, který má během dekády rozdělit 10 milionů dolarů, zamýšlí úřady uvolnit první statisíce. Vláda chce pomoci občanům s financováním hypoték a zvelebením jejich domácností. Fond vláda financuje částečně z daní za rekreační užívání marihuany.
  11:05

Severní předměstí Chicaga Evaston v červenci 2019 učinilo historický krok – odsouhlasilo poskytnutí reparace černošským obyvatelům za křivdy z minulosti. Místní vláda založila fond, který má během dekády rozdat přes 10 milionů dolarů. Nárok čerpat peníze mají ti, jejichž předci či oni sami v oblasti žili před rokem 1969 a stali se obětí systémových diskriminačních praktik vlády USA a korporátního sektoru v oblasti bydlení.

Historický okamžik. Zastupitelé schválili reparace pro černošské obyvatele v americkém městě

Developeři mezi lety 1919 a 1969 zaváděli mimo jiné i v Evastonu „rasové zóny“ s jasně vymezenými pravidly, přičemž obyvatelé černošských bloků neměli možnost získat nemovitosti ve zbytku města. Následky diskriminačních nařízení si podle amerického serveru NBC News obyvatelé nesou dodnes.

V Portlandu se opakovaně protestuje, na transparentu na snímku je citace...
George Floyd, který zemřel při zásahu policisty ve státu Minnesota, se stal...

Fond je financován z části sponzorskými dary, velký podíl však tvoří zisky z 3 % vysoké daně za prodej marihuany k rekreačnímu užívání, kterou stát Illinois předloni zavedl. Místní vládě se za uplynulé období podařilo vybrat 400 000 dolarů, 22. března sněm rozhodne o rozdělení první části fondu. Obyvatelé, kteří splňují kritéria, mají získat 25 000 dolarů na investice do domácnosti či hypoték.

Pokud místní úřady rozdělení schválí, půjde o první peněžní kompenzaci újmy z systémového rasismu v souvislosti s bydlením. „Reparace jsou nejadekvátnější legislativní odpovědí na historickou praxi a současné podmínky černošských komunit,“ uvedl pro americký server radní Robin Simmons, který se na návrhu spolupodílel.

Někteří obyvatelé si nicméně stěžují, že náhrada není dostatečná. V Chicagu vznikla skupina zvaná Evaston Reject Racist Reparations, která tvrdí, že finanční injekce ničemu nepomohou a kompenzace mají mít odlišnou podobu. Jiné organizace napříč USA však program vítají, Národní komise pro reparace (The National African American Reparations Commission) prohlásila, že Evaston jde příkladem a podobné politiky by se měly rozšířit po celých Spojených státech.

Reparace jako věčné téma

Otázka reparací v USA není ničím novým. Myšlenka plošného odškodnění černošského obyvatelstva za roky v otroctví se objevila již po americké občanské válce (1861-1865). Tehdy se uvažovalo, že kompenzace bude spočívat v daru šestnácti hektarů půdy a jednoho mezka. Nápad však po desítky let narážel kvůli své nákladnosti a neochotě politiků na odpor a postupně vymizel ze scény.

Hovořit o něm začaly politické špičky opět až roku 2014. Tehdy spisovatel Ta-Nehisi Coates vydal článek v magazínu The Atlantic s názvem „Případ reparací“. Řada zákonodárců poté v dané tématice rozeznala možnost k zisku hlasů černošské populace a vzala ho za své. Problémem při celoplošném prosazení reparací ale zůstávají finance. Podle odhadů právníků či akademiků se náklady pohybují v rozmezí stovek miliard až bilionů korun.

Nově zvolený prezident Joe Biden v polovině února uvedl, že se k reparacím staví pozitivně. Ostatně jedním z bodů jeho kampaně byl boj proti systémovému rasismu. Podle serveru Politico Washington zamýšlí ustavit komisi pro studium možností odškodnění, ta by měla přijít s konkrétním návrhem. Americký předák má tak podle analytiků příležitost dokázat, že jeho předvolební sliby nebyly prázdné, a napravit svou pošramocenou pověst způsobenou podporou diskriminačních zákonů z dob jeho senátorství.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!