Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První roztržka mezi Damaškem a Moskvou? Rusko vyvrací Asadova slova

Stvrzení partnerství. Vladimir Putin potřásá rukou Bašáru Asadovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stvrzení partnerství. Vladimir Putin potřásá rukou Bašáru Asadovi. | foto: Reuters

DAMAŠEK/MOSKVA Rusko nesouhlasí s výrokem syrského prezidenta Bašára Asada, který týká délky bojů v Sýrii. Asad v rozhovoru minulý týden prohlásil, že syrská armáda je připravena bojovat, dokud neobnoví kontrolu nad celou Sýrií. Stálý ruský představitel v OSN Vitalij Čurkin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko usiluje o mírové řešení krize a že snaha obnovit kontrolu nad celým územím bude marná. Agentura Reuters napsala, že Čurkinova slova jsou náznakem prvních neshod mezi Moskvou a Damaškem.

Čurkin řekl, že Rusko pomohlo Asadovi zvrátit vývoj na bojišti a že Asad teď musí následovat cestu Ruska k mírovým rozhovorům. Pokusy získat zpět kontrolu nad celou Sýrií podle velvyslance boje prodlouží na neurčito. „Rusko do této krize značně investovalo z politického i diplomatického hlediska a teď také z vojenského. Zákonitě si přejeme, aby si to Bašár Asad uvědomil,“ řekl.

Asad minulý týden v rozhoru s agenturou AFP řekl, že chce dobýt zpět celou Sýrii a že počítá s tím, že tento boj bude dlouhý. „Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území,“ prohlásil.

„Slyšel jsem výroky prezidenta Asada, samozřejmě, že nesouznějí s diplomatickou snahou Ruska... Jedná se o příměří, o ukončení nepřátelských akcí v dohledné době, na tom se pracuje,“ řekl Čurkin.

Využít vlivu na Asada

Ruský vstup do bojů loni v září zachránil Asadovu armádu před zhroucením a umožnil jí dobývat zpět území na západě a severu Sýrie.

Syrský prezident Bašár Asad na audienci u Vladimira Putina.
Syřan žijící v Libanonu drží transparent s portrétem prezidenta Asada během...

Podle Reuters západní diplomaté doufají, že Rusko využije svého vlivu na Asada a přiměje ho jednat s opozicí a případně odstoupit. Podle neoficiálních zpráv ale Asad odmítá jednat s opozičními představiteli, které navrhuje Moskva. Čurkinova slova Reuters chápe jako první veřejné přiznání, že Moskva není spokojená s Asadovou neústupností.

Mírové rozhovory mezi zástupci vlády a opozice začaly v lednu v Ženevě, ale 3. února byly pozastaveny kvůli výhradám opozice k pokračujícím bojům v Sýrii a strádání civilistů. V Mnichově se pak země podporující strany syrského konfliktu dohodly, že je třeba vyjednat příměří. Damašek mezi tím povolil vstup humanitárních konvojů do pěti měst a vesnic. Ženevské rozhovory mají pokračovat 25. února.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Předseda vlády Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....