9. června 2017 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

První Trumpova reakce na exšéfa FBI. Naprosto a úplně mě očistil

Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel FBI a James Comey během setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě. | foto: Reuters

WASHINGTON Výpověď bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho před senátním výborem skončila ve čtvrtek podle prezidenta Donalda Trumpa jeho „naprostým a úplným očištěním“. Šéf Bílého domu to v pátek napsal na Twitteru v první přímé reakci na Comeyho svědectví o vyšetřování údajných kontaktů Trumpova volebního týmu s Ruskem.

Comey během výpovědi obvinil Trumpa, že ho zbavil funkce ve snaze zablokovat vyšetřování ruské aféry, a řekl, že Bílý dům šíří ohledně celé aféry „otevřené lži“. Konstatoval zároveň, že Moskva se nade vší pochybnost snažila americké prezidentské volby ovlivnit.

„Navzdory tolika falešným prohlášením a lžím, naprosté a úplné očištění,“ napsal prezident ve své oblíbené sociální síti. Narážel tím pravděpodobně na Comeyho prohlášení, v němž potvrdil informaci předanou již dříve Trumpovi, že v kauze ruského vměšování není on sám vyšetřován.

09.června 2017 v 12:10, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 13:41

Despite so many false statements and lies, total and complete vindication...and WOW, Comey is a leaker!

Prezident zároveň Comeyho obvinil z úniku informací. Komentoval tak čtvrteční přiznání bývalého šéfa FBI, že předal tisku písemný záznam své debaty s Trumpem v Bílém domě. Prezident v ní Comeyho žádal, aby zastavil vyšetřování bezpečnostního poradce Michaela Flynna zapleteného do ruského skandálu. Comey prý chtěl zveřejněním záznamu urychlit jmenování zvláštního vyšetřovatele, který by se ruským vměšováním zabýval.

Exšéf FBI James Comey před začátkem slyšení senátní komise kvůli nátlaku...
Bývalý ředitel komise FBI čelí americkému senátnímu vyšetřovacímu výboru ve...

Americká média v pátek únik informace do listu The New York Times živě komentují, ale neshodují se v názoru, zda se Comey dopustil etického či dokonce trestněprávního prohřešku.

Spřízněným médiím Trump na Twitteru poděkoval za „velkolepé“ informování o Comeyho senátním výslechu. Zvlášť pochválil konzervativní zpravodajskou televizi Fox News.

09.června 2017 v 12:54, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 13:42

Great reporting by @foxandfriends and so many others. Thank you!

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz