Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'První zemřela matka.' Ebola dál zabíjí. Strach zavládl už i v Mali

Svět

  10:27
KONAKRY - Sestra se vrátila ze Sierra Leone a tvrdila, že se necítí dobře. Vzali jsme ji do nemocnice, kde jí udělali testy a řekli, že má tyfus, popsal pro BBC Guinejec Firmin Bogon, který žije v Gueckedou nedaleko hranic s Libérií a Sierra Leone, v místech největšího rozšíření smrtícího viru ebola. Poslali ji léčit domů a za několik dní Firminova sestra zemřela. Pak začali postupně umírat i další příbuzní.

Zdravotník rozstřikuje dezinfekci v příbytku člověka, jenž přišel do kontaktu s virem ebola. foto: Reuters

"Nikdo nevěděl, že je to nakažlivé. Staralo se o ní množství lidí. Někteří se museli nakazit i po její smrti, když bylo její tělo odnášeno na pohřeb přes vesnici," uvedl Guinejec. Brzy začali mít zdravotní problémy i další jeho blízcí. "Jako první zemřela má nevlastní matka. Poté moje žena, která se o sestru starala," dodal s tím, že celkem přišli asi o deset členů rodiny. Když se prý lidé konečně dozvěděli, že jde o ebolu a přijali různá preventivní opatření, bylo již pozdě a onemocnění se rozšířilo do dalších oblastí.

ČTĚTE TAKÉ:

Firminova sestra prý strávila asi týden v sousední Sierra Leone, pak se pohybovala v Guineji u obce Kisidougou a není jasné, kde se mohla nakazit. Domů z cest se vrátila 27. února a o čtyři dny později zemřela. Všichni ostatní členové rodiny skonali v průběhu dalších pěti týdnů.

Epidemie eboly si za posledních pár týdnů vyžádala již 86 obětí v Guineji a dalších šest v Libérii. Virus je natolik smrtící a neexistuje proti němu žádný lék, že ti, kteří se jím nakazili, mohou jen čekat na smrt ve speciálně vybavených zdravotnických zařízeních. V Guineji se přitom šíří ebola typu Zair, což je vůbec nejagresivnější a nejsmrtelnější forma nemoci zabíjející 90 procent pacientů.

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky viru ebola.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic instruují, jak se správně chránit před nákazou virem ebola.

Infekce se obává i Mali

V sousedním Mali mezitím izolovali tři pacienty s krvácivou (hemoragickou) horečkou a provádějí testy na virus eboly. Mali se podle agentury AFP obává rozšíření nákazy ze sousední Guineje, kde už na nákazu zemřelo přes 80 lidí.

Maliská vláda oznámila, že vzorky odebrané ve třech podezřelých případech už byly odeslány do laboratoře v Atlantě. Dokud odtud nepřijdou výsledky, budou všichni tři pacienti izolováni. Podle prohlášení vlády se stav všech tří zlepšuje.

Ministr zdravotnictví Ousmane Koné vyzval občany, aby nepanikařili a zachovali klid. Není jasné, odkud nemocní jsou.

Autoři: ,