Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

První zkouška nových eurokomisařů: V Bruselu budou 'grilovat' i Füleho

Svět

  10:34
BRUSEL - Noví členové Evropské komise budou ode dneška při takzvaném grilování v Evropském parlamentu čelit mnoha otázkám europoslanců. Pokud neuspějí, může jim hrozit i vystřídání.

Štefan Füle foto: ČTK

Hon na čarodějnice, nebo poklidný pohovor jednoho eurokomisaře s několika desítkami europoslanců? V Bruselu dnes začínají slyšení s novými členy Evropské komise a už předem bylo jasné, že pro některé z kandidátů nebude jejich obhajoba na půdě Evropského parlamentu lehkou záležitostí.

Vyostřené debaty se očekávají zejména u nové ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. I český zástupce Štefan Füle to ale může mít před poslanci těžké. Někteří totiž plánují vytáhnout jeho členství v komunistické straně či studia na kontroverzním moskevském institutu MGIMO.

Podle expertů všetečné a nepříjemné otázky čekají zejména eurokomisaře z Bulharska a Rumunska, kteří by měli zastávat portfolia humanitární pomoci, respektive zemědělství. Více problémová nejspíš bude Bulharka Rumjana Želevová, a to nejen kvůli svým malým zkušenostem. Europoslanci se jí plánují dotazovat i celkově na její zemi, která stále nedostatečně bojuje s korupcí a organizovaným zločinem, ale hlavně na jejího manžela, který je údajně podezřelý z napojení právě na organizovaný zločin. "Tito kandidáti by mohli být v nebezpečí," citovala agentura Reuters Huga Bradyho z bruselského think tanku Centre for European Reform.

Europarlament bude chtít podle něj ukázat, jak silný po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost je. Smlouva mu totiž dala mnohem více pravomocí. "Parlament rád získá nějaký ten skalp," poznamenal Brady k možnosti, že by nějaký z eurokomisařů nemusel před europoslanci projít. Europoslanci budou mít na každého z eurokomisařů zhruba tři hodiny. O celé komisi pak budou hlasovat 26. ledna. Jestliže by ale hrozilo, že právě kvůli některým kandidátům by Barrosův tým jako celek neměl projít, hlasování o komisi se posune.

Catherine Ashtonová

Pro tento případ má údajně José Barroso podle nejmenovaného zdroje z komise "v rukávu plán B". Ten by spočíval v tom, že vymění lidi na některých portfoliích. Již dnes odpoledne stane před europoslanci nová unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Když před nimi mluvila na začátku prosince - těsně po svém jmenování - sklidila kritiku a musela se bránit tvrzením, že nemá dost zahraničněpolitických zkušeností. (Ashtonová dříve pouze rok působila ve funkci komisařky pro obchod.)

Komunistická minulost
Na přetřes přijde jistě ale i minulost některých kandidátů. Někteří europoslanci, zejména z pravice, se již nechali slyšet, že se chtějí vyptávat Čecha Štefana Füleho, Slováka Maroše Šefčoviče i Estonce Siima Kallase na jejich působení v komunistických stranách či studia na sovětských školách.

Kallas je jediným z těchto tří jmenovaných, který v oficiálním životopise přiznal, že byl v letech 1972 až 1990 členem komunistické strany. Naopak socialisté to ale odmítají. "My se nebudeme účastnit nějakého honu na čarodějnice, který připravuje pravice," uvedl Hannes Swoboda, místopředseda socialistů v EP. "Ze slyšení se nesmí stát cirkus, tak jak to plánují někteří příznivci pravice, kteří jsou posedlí absurdním strachem, že nová Evropská komise je plná skrytých komunistů," uvedl Swoboda.

"Grilování"

O co jde

Slyšení budoucích eurokomisařů
před Evropským parlamentem probíhá od roku 1994. Podle stanov Evropské unie parlament nerozhoduje o jednotlivých komisařích, ale o složení Evropské komise jako celku. Tedy v případě, že u europoslanců některý kandidát neuspěje, mohou odvolat pouze celou komisi.

Co čeká komisaře
Každý z 26 kandidátů na členství v Evropské komisi musí projít tříhodinovým slyšením před europoslanci. Otázky se mohou týkat jejich znalostí, soukromí a také politiky. Musí být například schopni vyjádřit svoje názory na imigrační politiku, klimatické změny nebo ekonomickou krizi...

Kromě náhodných dotazů musí mít připraveny odpovědi na dotazník, který dostali předem. Jsou v něm tři okruhy otázek. První z nich je nazván "Celková způsobilost, proevropské smýšlení a osobní nezávislost". Další se týká budoucí spolupráce s parlamentem, třetí se zaměřuje na svěřené portfolio.

Procedura
Slyšení budou probíhat mezi 11. a 19. lednem. Mezi prvními se dnes představí možná budoucí ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, český komisař Štefan Füle přijde na řadu zítra. Až se ukončí procedura slyšení, parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku bude vyhodnocovat její výsledky. Teprve pak bude zákonodárný sbor o komisi jako celku hlasovat. Datum je stanoveno na 26. ledna.

Pokud nová komise získá podporu, mohla by začít fungovat již 1. února. Komplikace V roce 2004 parlament poprvé neschválil složení nové komise. Tehdejší předseda José Manuel Barroso musel vyměnit obsazení dvou portfolií. Podle agentur má teď parlament největší pochybnosti u kandidátů z Rumunska a Bulharska.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!