Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prý ukradl šperky za téměř 4 miliony, jako rukojmí si vzal děti zlatníků. Soud schválil předání Čecha do Rakouska

Svět

  15:04
Praha - Soud ve čtvrtek schválil předání Čecha, který čelí obvinění z loupeže a únosu spáchaných loni u Salcburku, k trestnímu stíhání do Rakouska. Rozhodnutí zatím není pravomocné, dvaačtyřicetiletý muž si proti němu podal stížnost. Podle rakouských kriminalistů přepadl český občan manželský pár zlatníků a vzal si jako rukojmí jejich malé děti. Muž vinu popírá. Tvrdí, že má k dispozici písemný důkaz o tom, že byl v den loupeže v Praze.
Šperky.  (ilustrační snímek)

Šperky. (ilustrační snímek) foto: Archiv Bulgari

V Teplicích lupiči přepadli zlatnictví, policie po nich pátrá. Pachatelé byli čtyři

„Podle názoru soudu byly splněny všechny zákonné podmínky pro předání vyžádaného do Rakouské republiky,“ konstatoval při čtvrtečním zasedání předseda senátu pražského městského soudu Richard Petrásek.

Rakousko viní českého občana nejen z organizované loupeže a únosu spojeného s vydíráním, ale také ze žhářství a závažného nátlaku. Podle tamních vyšetřovatelů se 15. srpna 2019 vloupal se dvěma neznámými spolupachateli do domu zlatníků v obci Koppl. Lupiči tam vnikli maskovaní a ozbrojení střelnou zbraní. Muže tloukli a kopali na podlaze, ženu svázali. Poté ukradli z domácnosti a z trezoru šperky, drahokamy a zlaté mince v hodnotě 150 500 eur (zhruba 3,8 milionu korun) a na několika místech domu založili požár, aby zničili stopy.

Ženě, která se pokusila vyloupit zlatnictví s maketou pistole, bylo 65 let

„Skutek jsem nespáchal. S vydáním nesouhlasím. Hrozí mi tam vysoký trest. Neumím ani slovo německy. Budu v cizí zemi, neznalý zákonů a bez finančních prostředků, tudíž moje šance na obhajobu bude ztížená,“ řekl ve čtvrtek muž u soudu.

‚Nemohl jsem za hodinu stihnout ujet 400 kilometrů‘

„I když na druhou stranu bych tam už rád byl, protože se mezitím našel písemný důkaz, že jsem byl 15. srpna v Praze. Nemohl jsem za hodinu stihnout ujet 400 kilometrů,“ podotkl. Český soud ve čtvrtek ovšem nezkoumal jeho vinu, ale pouze to, zda je jeho požadované předání v souladu s českými právními předpisy.

Lupič si z pražského zlatnictví odnesl šperky za miliony. Mluvil anglicky

Rakouští vyšetřovatelé dříve uvedli, že se muže podařilo dopadnout díky kamerovým záznamům a analýze genetických stop z místa činu.

Sdělili také, že spoutání přepadených manželů přihlížely dvě jejich malé děti a au-pair. Pachatelé si pak údajně manžela, chůvu i děti vzali jako rukojmí, čímž chtěli přinutit zlatnici, aby jim vydala i šperky uložené v prodejně v Salcburku. Přepadení se však lupičům podle kriminalistů nakonec vymklo z ruky, protože se rodinu pokusili odvézt do lesa, kde se jim porouchalo auto. Nechali ji proto na místě a utekli.

Zloděje vykrádající domy u Prahy lákají hlavně peníze a šperky, na svědomí mají už 120 loupeží

Čecha zadržela zásahová jednotka loni v listopadu v Praze 9 na základě evropského zatykače, který vydaly o měsíc dříve salcburské úřady. Od té doby je muž v předběžné vazbě. Podle Rakušanů už byl v minulosti několikrát trestán a z vězení, kde si odpykával trest za jiné loupežné přepadení, vyšel naposledy předloni.

Muž se ve čtvrtek domáhal i toho, aby ho soud propustil na svobodu. „Nemám za to, že bych měl být ve vazbě,“ řekl. Apeloval na soudní senát, že jeho matku zanedlouho čeká v Praze vážná operace. Protože si proti čtvrtečnímu usnesení podal stížnost, bude se zákonností předání zabývat ještě pražský vrchní soud.

VIDEO: Lupiči vykradli klenotnictví v pražském centru Arkády. Za tři minuty odcizili šperky za 20 milionů

Podmínkou předání je to, že pokud bude muž v Rakousku odsouzen k odnětí svobody, odpyká si trest v Česku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...