Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prý ukradl šperky za téměř 4 miliony, jako rukojmí si vzal děti zlatníků. Soud schválil předání Čecha do Rakouska

Šperky.  (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šperky. (ilustrační snímek) | foto: Archiv Bulgari

Praha Soud ve čtvrtek schválil předání Čecha, který čelí obvinění z loupeže a únosu spáchaných loni u Salcburku, k trestnímu stíhání do Rakouska. Rozhodnutí zatím není pravomocné, dvaačtyřicetiletý muž si proti němu podal stížnost. Podle rakouských kriminalistů přepadl český občan manželský pár zlatníků a vzal si jako rukojmí jejich malé děti. Muž vinu popírá. Tvrdí, že má k dispozici písemný důkaz o tom, že byl v den loupeže v Praze.

„Podle názoru soudu byly splněny všechny zákonné podmínky pro předání vyžádaného do Rakouské republiky,“ konstatoval při čtvrtečním zasedání předseda senátu pražského městského soudu Richard Petrásek.

Rakousko viní českého občana nejen z organizované loupeže a únosu spojeného s vydíráním, ale také ze žhářství a závažného nátlaku. Podle tamních vyšetřovatelů se 15. srpna 2019 vloupal se dvěma neznámými spolupachateli do domu zlatníků v obci Koppl. Lupiči tam vnikli maskovaní a ozbrojení střelnou zbraní. Muže tloukli a kopali na podlaze, ženu svázali. Poté ukradli z domácnosti a z trezoru šperky, drahokamy a zlaté mince v hodnotě 150 500 eur (zhruba 3,8 milionu korun) a na několika místech domu založili požár, aby zničili stopy.

„Skutek jsem nespáchal. S vydáním nesouhlasím. Hrozí mi tam vysoký trest. Neumím ani slovo německy. Budu v cizí zemi, neznalý zákonů a bez finančních prostředků, tudíž moje šance na obhajobu bude ztížená,“ řekl ve čtvrtek muž u soudu.

‚Nemohl jsem za hodinu stihnout ujet 400 kilometrů‘


„I když na druhou stranu bych tam už rád byl, protože se mezitím našel písemný důkaz, že jsem byl 15. srpna v Praze. Nemohl jsem za hodinu stihnout ujet 400 kilometrů,“ podotkl. Český soud ve čtvrtek ovšem nezkoumal jeho vinu, ale pouze to, zda je jeho požadované předání v souladu s českými právními předpisy.

Rakouští vyšetřovatelé dříve uvedli, že se muže podařilo dopadnout díky kamerovým záznamům a analýze genetických stop z místa činu.

Sdělili také, že spoutání přepadených manželů přihlížely dvě jejich malé děti a au-pair. Pachatelé si pak údajně manžela, chůvu i děti vzali jako rukojmí, čímž chtěli přinutit zlatnici, aby jim vydala i šperky uložené v prodejně v Salcburku. Přepadení se však lupičům podle kriminalistů nakonec vymklo z ruky, protože se rodinu pokusili odvézt do lesa, kde se jim porouchalo auto. Nechali ji proto na místě a utekli.

Čecha zadržela zásahová jednotka loni v listopadu v Praze 9 na základě evropského zatykače, který vydaly o měsíc dříve salcburské úřady. Od té doby je muž v předběžné vazbě. Podle Rakušanů už byl v minulosti několikrát trestán a z vězení, kde si odpykával trest za jiné loupežné přepadení, vyšel naposledy předloni.

Muž se ve čtvrtek domáhal i toho, aby ho soud propustil na svobodu. „Nemám za to, že bych měl být ve vazbě,“ řekl. Apeloval na soudní senát, že jeho matku zanedlouho čeká v Praze vážná operace. Protože si proti čtvrtečnímu usnesení podal stížnost, bude se zákonností předání zabývat ještě pražský vrchní soud.

Podmínkou předání je to, že pokud bude muž v Rakousku odsouzen k odnětí svobody, odpyká si trest v Česku.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!