Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pryč s medvědí vládou a dumou.‘ V Moskvě se demonstrovalo proti vyššímu důchodovému věku

Svět

  17:03
MOSKVA - Více než 12 tisíc lidí se v sobotu podle nezávislých odhadů sešlo v Moskvě na povolené demonstraci proti záměru vlády zvýšit důchodový věk. Při akci, jejímž organizátorem byla komunistická strana, se objevily i velmi kritické výzvy, například k odvolání premiéra Dmitrije Medveděva či k rozpuštění Státní dumy, dolní komory parlamentu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Informovala o tom ruská média. Duma 19. července schválila v prvním čtení kontroverzní vládní návrh zákona o důchodové reformě, který počítá s postupným zvýšením věku pro odchod do penze. Do roku 2028 by měl u mužů vzrůst z nynějších 60 let na 65 a u žen do roku 2034 z 55 na 63 let. 

‚Rusko postihly tři pohromy‘

Druhé čtení v dolní komoře se předpokládá na podzim. Prodloužení aktivního pracovního věku vyvolalo v Rusku protesty už na jaře záhy po oznámení, že se taková změna chystá, a poprvé po dlouhé době snížilo popularitu prezidenta Vladimira Putina, přestože se Kreml k přípravě tohoto opatření nezná. Pozdější odchod do důchodu odmítá podle průzkumu kolem 90 procent Rusů. Ministerstvo vnitra tvrdilo, že se na sobotním mítinku, který v metropoli zorganizovali komunisté, sešlo asi 6500 lidí. 

Nezávislé zdroje agentury RBK a deníku Kommersant však odhadly, že protestovat přišlo více než 12 tisíc demonstrantů. Na transparentech účastníků se podle Kommersantu skvěly nápisy jako například „55 let... ani o minutu déle“ nebo „Ne penzijní genocidě“, ale rovněž „Pryč s medvědí vládou a dumou“ v narážce na jméno předsedy vlády Medveděva. 

„Rusko postihly tři pohromy, které zasáhly všechny rodiny: Velká vlastenecká válka, privatizace a nyní je to zvýšení důchodového věku,“ řekl v projevu předseda komunistické strany Gennadij Zjuganov. Prohlásil také, že podobné akce jako ta v Moskvě se  konaly v 50 dalších ruských městech. 

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat