Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pryč s medvědí vládou a dumou.‘ V Moskvě se demonstrovalo proti vyššímu důchodovému věku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA Více než 12 tisíc lidí se v sobotu podle nezávislých odhadů sešlo v Moskvě na povolené demonstraci proti záměru vlády zvýšit důchodový věk. Při akci, jejímž organizátorem byla komunistická strana, se objevily i velmi kritické výzvy, například k odvolání premiéra Dmitrije Medveděva či k rozpuštění Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Informovala o tom ruská média. Duma 19. července schválila v prvním čtení kontroverzní vládní návrh zákona o důchodové reformě, který počítá s postupným zvýšením věku pro odchod do penze. Do roku 2028 by měl u mužů vzrůst z nynějších 60 let na 65 a u žen do roku 2034 z 55 na 63 let. 

‚Rusko postihly tři pohromy‘

Druhé čtení v dolní komoře se předpokládá na podzim. Prodloužení aktivního pracovního věku vyvolalo v Rusku protesty už na jaře záhy po oznámení, že se taková změna chystá, a poprvé po dlouhé době snížilo popularitu prezidenta Vladimira Putina, přestože se Kreml k přípravě tohoto opatření nezná. Pozdější odchod do důchodu odmítá podle průzkumu kolem 90 procent Rusů. Ministerstvo vnitra tvrdilo, že se na sobotním mítinku, který v metropoli zorganizovali komunisté, sešlo asi 6500 lidí. 

Nezávislé zdroje agentury RBK a deníku Kommersant však odhadly, že protestovat přišlo více než 12 tisíc demonstrantů. Na transparentech účastníků se podle Kommersantu skvěly nápisy jako například „55 let... ani o minutu déle“ nebo „Ne penzijní genocidě“, ale rovněž „Pryč s medvědí vládou a dumou“ v narážce na jméno předsedy vlády Medveděva. 

„Rusko postihly tři pohromy, které zasáhly všechny rodiny: Velká vlastenecká válka, privatizace a nyní je to zvýšení důchodového věku,“ řekl v projevu předseda komunistické strany Gennadij Zjuganov. Prohlásil také, že podobné akce jako ta v Moskvě se  konaly v 50 dalších ruských městech. 

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...