Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Psal o ruských žoldácích v Sýrii. Novinář zemřel po vypadnutí z balkonu

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Vyšetřovací výbor Ruska prověřuje podezřelou smrt novináře Maxima Borodina, jenž měl minulý čtvrtek vypadnout z balkonu svého bytu v Jekatěrinburgu. Předpokládá, že šlo o ­nešťastnou náhodu nebo sebevraždu. Vražda prý není pravděpodobná.

Ruský novinář Maxim Borodin. foto: Facebook - Christian Decle

Kolegové investigativního žurnalisty jsou jiného názoru. Balkon Borodinova bytu je zasklený a je na něm nepořádek, takže člověk se sem téměř nevejde. Že by tady Borodin kouřil, otevřel si okno a náhodou z­ něj vypadl, je nepravděpodobné.

Známí Borodina popisují jako „statečného chlapa“. Byl prý vynikající novinář, ale někdy příliš horlivý. Občas zveřejňoval neověřené údaje. Mezi jeho oblíbené patřily korupční kauzy. Stále méně médií však bylo ochotno jeho stati zveřejňovat.

K policejní verzi o­ sebevraždě či nešťastné náhodě se přiklonil i­ přítel Borodina, místní aktivista Leonid Volkov. Podle něj „čestné novináře málokdo potřebuje“. Putinův režim lidi jako Borodin prý zabíjí, nikoliv však vždy ranou do týla. „Možná to je ještě jeden žurnalista, který v ­prázdném, maličkém bytě pochopil, že jeho perspektiva je za nízkým zábradlím jeho balkonu,“ soudí Volkov.

Borodin pracoval pro jekatěrinburskou agenturu Novyj děň. Její šéfredaktorka Polina Rumjancevová si nemyslí, že smrt jednoho z ­nejlepších novinářů oblasti byla sebevraždou. „K ­tomu neměl žádný důvod,“ prohlásila. Další žurnalisté uvedli, že Maxima nedávno přepadli a ­zmlátili neznámí muži. Den před smrtí volal známému advokátovi, že na chodbě vidí lidi v­ uniformách a že čeká „vpád do svého bytu“.

Posledním Maximovým tématem byla Vagnerova soukromá vojenská společnost (Vagnerova ČVK). Tajemná struktura, která podle všeho dělá za ruský stát tu nejšpinavější práci např. v­ Sýrii nebo na Donbase. Stovky ruských žoldáků se ale staly 7.­ února 2018 oběťmi amerického náletu. Moskva mlžila, ale Borodin byl prvním, který smrt mladých mužů dokázal potvrdit. Vedení Vagnerovy skupiny ho proklínalo a hlavně odmítalo, že by v­ Sýrii došlo k ­nějakému masakru. Jenže Maxim ve městě Asbest ve Sverdlovské oblasti našel tři rodiny, jež oplakávaly své syny. Popsal, jak 7. února ruské tanky překročily v­ provincii Dajr az-Zaur dohodnutou linii deeskalace, která oddělovala syrské vládní jednotky od území ovládaného demokratickými silami. Cíl Rusů byl závod na zpracování ropy, jejž chtěli „vrátit“ syrskému prezidentovi Baššáru Asadovi. Vagnerovci totiž mimo jiné za pohádkové finanční odměny ochraňují důležité objekty včetně ropných rafinérií a­ vrtů. Borodin zjistil dost na to, aby vagnerovci skončili před mezinárodním soudem.

Od roku 1999 bylo v Rusku zavražděno 158 novinářů. Průměrně ročně dojde v zemi tedy k osmi „novinářským“ vraždám.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat