Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Psychiatr: Breivik je bezcitný, ale ne vyšinutý

Anders Behring Breivik v policejním autě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik v policejním autě | foto: Reuters

OSLO/PRAHA Psychiatr, který léta řeší případy vrahů, analyzoval manifest pachatele norského masakru. Podle něj není duševně nemocný.

"Kdybych chtěl, mohl bych všechno," prohlásil o sobě Nor Anders Behring Breivik, který minulý týden v pátek pozabíjel celkem 77 lidí. "Sám sebe bych popsal jako nápaditého, ekonomicky privilegovaného a skvěle vzdělaného člověka, navíc ve velmi dobré fyzické kondici. Jsem se sebou spokojený," uzavřel Breivik, který by za svůj čin mohl v krajním případě u soudu dostat až třicetileté vězení.

Jeho právník Geir Lippestad v úterý vyrukoval s tvrzením, že je Breivik duševně nemocný, mimo jiné proto, že se necítí vinen, protože sám sebe považuje za "spasitele Západu". Experti dnes proto zevrubně zkoumají Breivikův manifest, který zveřejnil na internetu jen pár hodin před tím, než začal s vražděním.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Deník Aftenposten v té souvislosti oslovil švédského psychiatra Ulfa Asgarda, který dlouhá léta spolupracuje s tamní policií, a to hlavně na případech sériových vražd. Manifest obsahuje podobných pasáží, jako je ta výše citovaná, víc, Breivik se v nich vesměs popisuje jako vyvolený, zkrátka jako člověk, který stojí nad všemi ostatními.

Podle Asgarda to ale neukazuje na to, že by za své činy neměl nést zodpovědnost. "Ty záznamy svědčí o různých typech poruch osobnosti, kterým dominuje nutkavý sklon k agresi," řekl psychiatr listu Aftenposten. "Popisuje, jak je nucen udržovat si odstup od běžného života a že se cítí vězněm vlastních myšlenek. Nemůže je prý jen tak odehnat," pokračoval Asgard.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle něj je nicméně evidentní, že Breivik nemá žádné zábrany. "Píše o lidech, kteří jsou mu sympatičtí, ale zároveň tvrdí, že by se nerozpakoval je zabít. Odhaluje to brutalitu a necitelnost, která nahání hrůzu," míní psychiatr. Naznačuje to tedy, že je duševně nemocný, a tudíž nezpůsobilý za své činy? "Přesně naopak. Podle mě by nebylo namístě umisťovat ho do trvalé psychiatrické péče," tvrdí Asgard. "Nic takového nepotřebuje. To, co jsem si o něm dosud přečetl, nasvědčuje, že si přinejmenším zčásti velmi dobře uvědomuje realitu. Hlavně celou dobu riskuje. To není důkaz duševní nezpůsobilosti," tvrdí psychiatr.

Génius se střední školou
S jistotou se dá říct jen to, že měl o sobě Breivik přehnaně vysoké mínění. Svědčí o tom už zmiňované pasáže jeho manifestu, ve kterých se líčí jako člověk se špičkovým vzděláním, přestože dokončil jen střední školu. "Už na střední škole jsem trpěl – nedělají nic pro zvlášť nadané jedince," napsal Breivik. Svůj čin pak chápe – alespoň to tak předesílá – jako oběť, kterou skládá za všechny ostatní. "Je naší přirozeností být sobec a usilovat o obdiv," podotkl Breivik.

Psychiatr ve svém narychlo načrtnutém profilu pro deník Aftenposten rovněž zpochybnil, že by Breivik měl komplice. "Nevěřím tomu, že existují další skupiny lidí, kteří s ním spolupracovali. On sám je totiž neschopen s někým spolupracovat, na to je příliš sebestředný," uzavřel Asgard.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...