Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ptáček spadl, chlubili se separatisté na internetu sestřelením letadla

Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj (uprostřed)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj (uprostřed)... | foto: AFP/TwitterReprofoto

KYJEV „Zrovna jsme sestřelili An-26.“ „Ptáček spadl“. Takovými větami prý proruští separatisté oslavovali na sociálních sítích zneškodnění domnělého ukrajinského vojenského letounu. Když zjistili, že se dopustili fatálního omylu a místo bojového letounu zlikvidovali civilní let, horečně své účty promazávali, napsala agentura AFP.

Sestřelením letadla, jež se zřítilo nedaleko východoukrajinského Doněcku, se separatisté poprvé pochlubili ve čtvrtek pozdě odpoledne prostřednictvím ruské sociální sítě VKontakte. „Zrovna jsme sestřelili An-26 (vojenský transportní letoun Antonov An-26, pozn. red.) blízko Torezu. A tady je video, které potvrzuje, že ‚ptáček spadl‘“, objevilo se podle AFP například na stránce vůdce rebelů a ministra obrany samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova.

PÁD LETU MH17

Boeing 777 malajsijských aerolinek se ve čtvrtek zřítil nedaleko východoukrajinské vesnice Grabovo/Hrabove ve Doněcké oblasti. Ta je v posledních týdnech centrem krvavých střetů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Letadlo, které mířilo z Amsterodamu do Kuala Lumpur a na jehož palubě se nacházelo 298 lidí, bylo sestřeleno ve výšce deseti kilometrů. Tragédii nikdo nepřežil.

Prokyjevský list Ukrajinska Pravda zveřejnil nedlouho poté nahrávku, jež zachycuje údajnou komunikaci mezi vzbouřenci a důstojníkem ruské vojenské rozvědky. „Sestřelili jsme letadlo,“ říká na záznamu separatista Bes (Démon). Na další nahrávce pak jeden z rebelů přímo z místa činu hlásí, že se „stoprocentně jedná o civilní letadlo.“ Na následující otázku, zda bylo na palubě hodně lidí, reaguje nejprve vulgarismem, pak přitakává.

VÍCE ZDE:

Když separatisté zjistili, jakého fatálního omylu se dopustili, začali své účty na sociálních sítích rychle promazávat. Kyjev však jejich vyjádření ještě předtím promptně zveřejnil. Ruská státní média kontroverzní posty rebelů nezmínila, zprostředkovala však pozdější výroky separatistických vůdců, které ze sestřelení malajsijského boeingu viní ukrajinskou armádu, píše AFP.

Pokud letadlo, jež se v okamžiku útoku nacházelo ve výšce deseti kilometrů, skutečně sestřelili separatisté, jednou z klíčových otázek zůstává, kde získali takto efektivní zbraně. „S přenosnými zbraněmi by to nedokázali. Takové zbraně dostřelí maximálně do výšky čtyř kilometrů," prohlásil ve čtvrtek v České televizi vojenský analytik Martin Koller. 

Podle dostupných údajů zasáhla malajsijské letadlo střela ze systému Buk, kterými disponuje jak ukrajinská, tak ruská armáda. Ve svých bezprostředních komentářích separatisté typ použité rakety nespecifikovali, ale (nyní již smazaná) zpráva na twitterovém účtu Doněcké lidové republiky o několik hodin dříve oznamovala, že rebelové se zmocnili systému Buk ruské výroby. Zabavili ho prý ukrajinskému regimentu A1402. Generální prokurátor Ukrajiny Vitalij Jarema však jejich tvrzení popírá.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Kolona vojenských vozidel převážející rakety patří rebelům, tvrdí Ukrajina:

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nazval sestřelení letu MH17 "teroristickým činem“. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin však tvrdí, že zodpovědnost za tragédii nese Kyjev, neboť „znovu zahájil vojenské aktivity na jihovýchodní Ukrajině.“

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...