25. června 2013 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Puč v Praze. V Česku hrozí otevřený boj o moc, strachují se Němci

Prezident Miloš Zeman a (vlevo) Jiří Rusnok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman a (vlevo) Jiří Rusnok. | foto: MAFRA - Petr Topič

BERLÍN Dnešním jmenováním ekonoma Jiřího Rusnoka českým premiérem prezident Miloš Zeman podle serveru německého deníku Die Welt obešel parlament a Česku tak hrozí otevřený boj o moc. Že se prezident může dostat do konfliktu s dosavadní vládní koalicí, si myslí i server listu Rheinische Post.

Další německé a rakouské portály ke jmenování Rusnoka poznamenávají, že jeho kabinet odborníků má vyvést Česko z politické krize. To, že získá důvěru poslanců, ale považují za nepravděpodobné.

Die Welt v článku nazvaném "Puč v Praze. Český prezident vyšachoval parlament" připomíná, že se Zeman rozhodl pro nepolitickou vládu navzdory skutečnosti, že strany dosavadní vládní koalice daly v Poslanecké sněmovně dohromady většinu 101 hlasu nutnou pro pokračování ve vládnutí. "Toto rozhodnutí nebylo překvapivé," konstatuje server s odkazem na prezidentova dřívější vyjádření.

Čtěte více:

"Zeman se tak postavil nejen celému dosavadnímu vládnímu táboru, ale téměř kompletní Poslanecké sněmovně a riskuje v Česku dosud nevídaný boj o moc," soudí Die Welt, podle něhož se prezident domnívá, že je na něj dobře vybaven. "Už týdny tvrdí, že mu přímý mandát od občanů dává automaticky větší pravomoci než jeho předchůdcům. Podle ústavy tomu ale tak v žádném případě není," píše Die Welt, podle něhož prezident využívá mezer v ústavě.

Zemanova ztroskotaná vláda
"I kdyby parlament jeho úřednickou vládu odmítl, což je hotovou věcí, může dál vládnout," zdůrazňuje pražský dopisovatel německého deníku a připomíná, že ústava prezidentovi nenařizuje, do kdy musí pověřit sestavením vlády dalšího premiéra. "Zemanova ztroskotaná vláda tak může nerušeně vládnout až do příštích voleb - a přijímat rozhodnutí důležitá pro Zemana," uvádí server.

Za taková rozhodnutí považuje jmenování velvyslanců, které prezident dosud neúspěšně prosazoval, jako bývalou první dámu Livii Klausovou na post ambasadorky na Slovensku. "Vláda by se mohla věnovat i dalším oblíbeným Zemanovým tématům. Prezident by rád viděl zvýšení minimální mzdy a chtěl by přihrát vysoce lukrativní zakázku na výstavbu kontroverzní jaderné elektrárny Temelín česko-ruskému konsorciu," poznamenává Die Welt.

Jako jediné řešení pro parlament, jak zabránit samostatnému postupu Zemana, vidí list rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby. "K tomu ale potřebuje třípětinovou většinu, která momentálně není jistá," míní.

"Jmenování Rusnoka by mohlo vést ke konfliktu s odcházející středopravou vládou," soudí rovněž server Rheinische Post. "Rusnok předem platil za Zemanova favorita na tento post. Nyní má vést kabinet, který má vyvést Česko z těžké politické krize, s níž se země v současnosti potýká," konstatuje rakouský Kurier podobně jako německý Süddeutsche Zeitung nebo server magazínu Der Spiegel. "S vysokou pravděpodobností ale nemůže počítat s důvěrou parlamentu," předpovídá rakouský Der Standard.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...