Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Puigdemont na útěku: přiletěl do Dánska a Madrid žádá aktivaci eurozatykače

Carles Puigdemont v Belgii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carles Puigdemont v Belgii. | foto: ČTK

KODAŇ Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont v pondělí poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl koncem října před hrozbou vazby ve Španělsku. Informoval o tom deník El País. List zároveň s odvoláním na zdroje z prokuratury uvedl, že španělské státní zastupitelství už požádalo soudce nejvyššího soudu o aktivaci eurozatykače na Puigdemonta. Týž soudce zrušil evropský zatykač začátkem prosince.

Puigdemont utekl do Belgie po té, co byl spolu s dalšími členy své vlády po jejím sesazení Madridem obviněn ze vzpoury. Té se měli dopustit snahami o nezávislost Katalánska. Proto také španělská vláda koncem října převzala přímou správu nad Katalánskem, sesadila tamní vládu a rozpustila katalánský parlament.  

V prosincových volbách ale znovu získali většinu v parlamentu separatisté, kteří velmi pravděpodobně navrhnou na katalánského premiéra opět Puigdemonta. Právě v pondělí má nový předseda regionálního parlamentu Roger Torrent oznámit jméno kandidáta, kterého koncem měsíce předloží k projednání v plénu.

Demonstranti blokují dálnici v Borasse nedaleko Girony.
Belgická policie zatkla sesazeného katalánského premiéra Puigdemonta.

Evropský i mezinárodní zatykač (ne však ten španělský) na Puigdemonta a čtyři další exministry, kteří jsou v Bruselu, zrušil soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena začátkem prosince poté, co kauzu převzal od jiné soudkyně. Svůj krok zdůvodnil tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska. Kandidovali totiž v prosincových volbách, v nichž byli zvoleni poslanci.

Španělská média ale tehdy spekulovala, že zrušení eurozatykačů je účelové a souvisí s tím, že belgický právní řád nezná pojem vzpoura a že by mohl katalánské politiky vydat jen na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů. Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru. Té se údajně dopustili uspořádáním referenda o nezávislosti Katalánska 1. října.

List La Vanguardia v neděli přinesl názor několika právníků, podle nichž existuje několik důvodů, proč Llarena eurozatykač zřejmě nevydá. Jedním z nich je prý skutečnost, že Puigdemont přijel do Dánska jen na krátkou návštěvu, takže by bylo obtížné eurozatykač připravit. Navíc podle expertů chce Llarena s novým eurozatykačem počkat, až budou ve Španělsku odsouzeni ostatní členové Puigdemontovy vlády.

V Dánsku se má Puigdemont na Kodaňské univerzitě zúčastnit debaty o situaci v Katalánsku, nazvané Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii? V úterý se má sejít s několika dánskými poslanci.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...