30. ledna 2018 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Puigdemont vyzval k jednotě v úsilí za svobodné Katalánsko

Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánský expremiér Carles Puigdemont. | foto: Reuters

BRUSEL/BARCELONA Katalánský expremiér Carles Puigdemont se v úterý označil za jediného možného kandidáta na předsedu katalánské vlády. Na videu, které večer zveřejnil na sociálních sítích, také kritizoval španělskou vládu za to, že podle něj obchází zákony. Puigdemont, který je na útěku v Belgii a ve Španělsku mu hrozí zatčení kvůli jeho separatistickým snahám, také vyzval k jednotě v pokojném úsilí za svobodné a lepší Katalánsko.

„Plenární zasedání (parlamentu) se bohužel nekonalo. Předseda parlamentu zvolil jinou cestu a my jeho rozhodnutí musíme respektovat,“ komentoval Puigdemont krok šéfa katalánského parlamentu Rogera Torrenta. Ten úterní jednání poslanců odložil, protože uvedení Puigdemonta do úřadu by bylo sporné kvůli sobotnímu výroku ústavního soudu a Madrid by ho neuznal.

Puigdemont připomněl, že jsou to „právě tři měsíce, kdy se stal součástí katalánské vlády v exilu“. Do Bruselu uprchl koncem října, když jeho a další ministry jeho vlády španělská prokuratura obvinila ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Puigdemont vzpomněl také na dva ministry své vlády a dva katalánské aktivisty, kteří jsou od podzimu ve vazbě.

Manifestaci svolaly dvě hlavní separatistické organizace.
Tito demonstranti zastávají separaci Katalánska.

Španělský soudní systém podle Puigdemonta „poslouchá vládu, která obchází zákon a pozastavuje nejzákladnější práva“. Tím měl na mysli zřejmě politická práva svá i uvězněných exministrů a aktivistů, kteří byli zvoleni v prosincových volbách poslanci. Politici, kteří jsou ve vazbě, smějí svůj hlas delegovat na jiného poslance. Puigdemontovi ale delegování hlasu povoleno nebylo a také o účast na jednání parlamentu by měl podle ústavního soudu žádat nejvyšší soud, protože je na něj vydán zatykač.

„Demokracie vyžaduje akceptování volebních výsledků a stát nejen že je neuznal, ale snaží se nyní v kancelářích změnit to, co bylo rozhodnuto ve volebních urnách,“ uvedl na videu Puigdemont. „Není jiný možný kandidát ani jiná možná aritmetická kombinace,“ řekl s odkazem na svou kandidaturu na premiéra a s odkazem na 68 separatistických poslanců, kteří by zřejmě hlasovali pro něj.

„Katalánsko se nevzdává. Projekt svobodné a lepší země spojuje lidi více, než projekt podrobené země v úpadku,“ uvedl Puigdemont. „To je to, o čem sní ti, kteří nás chtějí mít několik let ve vězení a v exilu,“ řekl také. Na závěr vyzval v jednotě, odvaze, klidu a vytrvalosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz